Podstawowe zasady higieny w przypadku kikuta i lejka protezowego | WZSO

Pielęgnacja i leczenie kikuta po amputacji

Poprawa kondycji fizycznej kikuta po amputacji przyczynia się do naturalnego procesu gojenia, który musi nastąpić przed zastosowaniem protezy. Używanie elastycznej opaski lub noszenie elastycznych bandaży 24 godziny na dobę może pomóc zwęzić koniec kikuta i zapobiec obrzękowi. Elastyczna opaska jest łatwa w użyciu, ale często wybierane jest bandażowanie, ponieważ lepiej kontroluje siłę i lokalizację obszarów nacisku.

Pielęgnacja kikuta po operacji i przygotowanie do noszenia protezy

Pacjenci muszą nauczyć się dbać o kikut. Ponieważ proteza jest przeznaczona wyłącznie do ruchu, użytkownicy powinni ją zdejmować przed pójściem spać a następnie umyć mydłem i ciepłą wodą, dokładnie wysuszyć i posypać talkiem. Na suchą skórę na kikucie można nałożyć lanolinę lub wazelinę. Przy nadmiernym poceniu się można zastosować bezzapachowy antyperspirant.

Podstawowymi procedurami składającymi się na pielęgnację kikuta po operacji jest:

  • Terapia przeciwobrzękowa
  • Ucisk stopniowany – bandażowanie lub noszenie opaski uciskowej
  • Hartowanie skóry kikuta
  • Pielęgnacja blizny pooperacyjnej.

Terapia przeciwbólowa kikuta po amputacji

Osoby, które przeszły operację amputacji kikuta mogą odczuwać dolegliwości bólowe, które mogą pochodzić z rany pooperacyjnej i okostnej która chroni kość od zewnątrz. Zdarza się, że cierpienie w tym okresie wynika z bólu fantomowego lub nerwobólu. Specjalista prowadzący leczenie kikuta po amputacji, decyduje o metodzie uśmierzania bólu: bandażowanie kikuta, terapia ciepłem/zimnem lub leki przeciwbólowe dopasowane do przyczyny dolegliwości.

Jak pielęgnować rany pooperacyjne kikuta po operacji?

Po przebytej amputacji lekarz zakłada opatrunek na kikuta, jeżeli widzi taką potrzebę może zadecydować o zastosowaniu sączka drenującego, który spowoduje skuteczne pozbycie się gromadzącego się płynu tkankowego w obrębie rany. Przy prawidłowym gojeniu rany lekarz zleci jego usunięcie. Po dwóch tygodniach mija początkowy etap gojenia rany, która ulega zamknięciu, kolejna faza leczenia powoduje poprawienie stanu tworzącej się tkanki łącznej a także jej przebudowanie. Jednak zupełne wygojenie rany na zewnątrz i wewnątrz najczęściej trwa do dwóch lat.

Na czym polega kuracja przeciwobrzękowa kikuta po amputacji?

W terapii przeciwobrzękowej kikuta z pomocą przychodzi fizjoterapia. Tworzenie się obrzęku w tym obszarze nie jest spowodowane nieprawidłościami pooperacyjnymi, lecz odpowiedzią ze strony organizmu na jej przebycie i naturalnie ustępuje po 7 dniach. Dobrą metodą zmniejszenia opuchlizny na kikucie jest wykonanie manualnego drenażu limfatycznego. Taką procedurą zajmuje się fizjoterapeuta.

Samodzielne działanie w kierunku ograniczenia obrzęku sprowadza się do prawidłowego bandażowania kikuta. Do tego zadania należy wykorzystać bandaż kompresyjny, wymaga to jednak wiedzy na temat techniki bandażowania, łatwiejszym sposobem jest skorzystanie z opasek uciskowych. Są to dobre metody, ponieważ dają możliwość uzyskania odpowiedniego kształtu kikuta. A to w dużej mierze przyczyni się do dopasowanie optymalnej protezy. Bandażowanie kikuta zapewnia skuteczniejsze jego ukrwienie, dzięki czemu osoba odczuje efekt przeciwbólowy i efektywne gojenie rany pooperacyjnej.

Hartowanie skóry na kikucie jest ważną metodą pielęgnacji i leczenia. Dla ograniczenia wrażliwości skóry w tym obszarze można wykorzystać gąbkę lub ręcznik o szorstkiej fakturze. Te elementy posłużą do wykonania masażu kikuta, kolejnym krokiem będzie wprowadzenie do masażu takich przedmiotów jak: piłeczki z wypustkami lub szczoteczka. To ważna procedura przygotowująca skórę kikuta do noszenia protezy.