Protezy
kończyn górnych
Szansa na powrót do pełnej aktywności.
Utrata palców, dłoni, przedramienia lub całej ręki – każda forma amputacji w obrębie kończyny górnej jest osobistym dramatem pacjenta i niebagatelnym problemem życiowym. Co z pracą? Co z uprawianiem sportu? Co z prostymi codziennymi czynnościami? Takie pytania towarzyszą każdej osobie po odjęciu. Najlepszą odpowiedzią na nie jest nowoczesna protetyka kończyn górnych. Nauka poczyniła w tym zakresie ogromny postęp i przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności jest dziś jak najbardziej możliwe. Przeczytaj nasz poradnik, w którym poruszamy najważniejsze kwestie związane z protezowaniem kończyny górnej.

Warto wiedzieć
Nasze protezy są barwione, a nie malowane, dzięki czemu kolor dłoni jest znacznie bardziej naturalny, a do tego trwały.
Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że prawidłowe dobranie protezy to dopiero połowa sukcesu. To, czy pacjent wróci do pełnej sprawności, w dużej mierze zależy od przebiegu rehabilitacji i jego nastawienia psychicznego. Dlatego w WZSO wspieramy naszych pacjentów na każdym etapie walki o powrót do zdrowia, oferując im 15 bezpłatnych zabiegów rehabilitacyjnych oraz opiekę psychologiczną.
Obecnie nie ma żadnego problemu z przygotowaniem indywidualnej protezy dla pacjenta, który musiał poddać się amputacji w obrębie kończyny górnej. Dotyczy to zarówno palców, jak i części dłoni, przedramienia, ramienia i wyłuszczenia w stawie barkowym.
Wybór rozwiązań protez ręki jest bardzo szeroki, począwszy od lejów silikonowych, przez protezy i uzupełnienia kosmetyczne, aż po zaawansowaną protetykę łączącą w sobie funkcjonalność, wygodę i znakomite walory estetyczne.
Dla nikogo nie powinno być tajemnicą, że w protetyce obowiązuje bardzo szeroki przekrój cen. Najtańsze rozwiązania wybierają osoby wspierające się przede wszystkim dofinansowaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia, które i tak nie zawsze jest wystarczające.
Zasada jest prosta: im droższa proteza, tym lepsza. Produkty z wysokiej półki są znakomicie wykonane, do złudzenia przypominają prawdziwą kończynę, są bardzo funkcjonalne i umożliwiają powrót do normalnej aktywności, włącznie z uprawianiem sportu.
Dlatego wielu naszych pacjentów bierze na siebie duży wysiłek finansowy w imię wygody i po prostu lepszego życia. WZSO oferuje także możliwość zakupu protezy ręki na raty, dzięki czemu spory wydatek nie jest aż tak odczuwalny.
Pacjent po ujęciu kończyny górnej ma do wyboru kilka rodzajów protez. Oczywiście ostateczna decyzja jest uzależniona od wysokości budżetu, ale nie tylko. W grę wchodzą również czynniki czysto medyczne, ponieważ nie zawsze konkretna proteza będzie pasować do każdego kikuta. Ważne jest również to, jakie oczekiwania względem protezy ma pacjent – chodzi tutaj zarówno o jej funkcjonalność, jak i wygląd.
Inaczej nazywane protezami kosmetycznymi. Mają do złudzenia przypominać prawdziwą rękę. Z jednej strony bardzo dobrze maskują brak kończyny, ale z drugiej ich funkcjonalność jest mocno ograniczona.
Używanie takiej protezy jest możliwe tylko przy udziale drugiej, zdrowej ręki. Przy tworzeniu protezy kosmetycznej brane są pod uwagę m. in. kolor skóry, kształt dłoni, długość palców a nawet linie papilarne, tak by proteza była jak najbardziej podobna do drugiej kończyny.
Nazywamy je również protezami kinetycznymi. Jest to bardziej zaawansowane rozwiązanie, które daje pacjentowi dużo większe możliwości niż proteza bierna. Pozwala chwytać i obracać różne przedmioty np. ubrania czy naczynia.
Protezę mechaniczną mogą jednak nosić tylko ci pacjenci, u których dokonano amputacji przedramienia lub ramienia. Wynika to ze specyfiki budowy protezy, której mechanizmy muszą być przytwierdzone do kikuta.
Taka proteza ręki jest marzeniem wielu osób po ujęciu kończyny górnej. Prezentuje najwyższy stopień zaawansowania, dzięki czemu umożliwia wykonywanie skomplikowanych i bardzo precyzyjnych czynności. Na czym to dokładnie polega?
W leju kikutowym znajdują się specjalne sensory, dzięki którym pacjent przez napięcie odpowiednich mięśni powoduje ruch, chwyt czy obrót ręki. Zanim jednak taka proteza powstanie, specjaliści sprawdzają za pomocą specjalnego programu komputerowego, czy pacjent w ogóle będzie w stanie z niej korzystać.
Po wykonaniu protezy pacjent uczy się z niej korzystać. Po pokonaniu pierwszych trudności i „dziwnego” uczucia, z każdym dniem jest coraz łatwiej. Pomaga poprawiający się stan psychiczny osoby po odjęciu. Nareszcie nie jest w 100% uzależniona od innych. Może samodzielnie się poruszać, wykąpać się, pójść na krótki spacer. Oczywiście bardzo ważne jest specjalistyczne wsparcie.
W Warszawskich Zakładach Sprzętu Ortopedycznego prowadzimy pełną rehabilitację ogólną, wzmacniającą mięśnie i sam kikut. Uczymy stawiać pierwsze kroki tak, aby pacjent mógł w pełni wykorzystywać możliwości nowej protezy. Duże znaczenie ma tutaj zaangażowanie pacjenta i jego rodziny.
Przyzwyczajanie się do protezy jest procesem żmudnym i trudnym, ale cierpliwość i – nie ukrywajmy – ciężka praca, pomogą zbliżyć się do sprawności sprzed amputacji.
Warto wiedzieć
Warszawskie Zakłady Sprzętu Ortopedycznego oferują swoim pacjentom aż 15 bezpłatnych zabiegów rehabilitacyjnych, w tym m.in.: elektroterapię, pole magnetyczne, laser,
kriokomorę, ultradźwięki, kąpiele wirowe i ćwiczenia sprawnościowe. W przypadku amputacji kończyny dolnej zapewniamy także naukę chodzenia.
Znamy wiele osób, które nawet po wysokich poziomach amputacji świetnie sobie radzą w życiu.
Nie tylko pozostają sprawne, ale także uprawiają sporty, realizują swoje pasje, podróżują, pracują
zawodowo. To żywe dowody na to, że prawidłowy dobór i wykonanie protezy daje ogromną szansę na odzyskanie radości i sensu życia.
Decydując się na usługi Warszawskich Zakładów Sprzętu Ortopedycznego mają Państwo gwarancję prawidłowego dobrania najlepszej protezy w stosunku do Państwa potrzeb i możliwości finansowych. Jako pierwsi w Polsce objęliśmy profesjonalną opieką pacjentów po amputacjach i robimy to do dziś. Pomagamy w uzyskaniu dofinansowania, a przede wszystkim uświadamiamy, że utrata kończyny to nie koniec życia.
W życiu pacjenta po amputacji jest miejsce na pasję, szczęście, nadzieję, radość z drobnych sukcesów, a przede wszystkim na walkę o powrót do aktywności i do normalnego życia. Jeśli skorzystają Państwo z pomocy specjalistów z zakresu protezowania kończyn, Państwa historia może mieć szczęśliwe zakończenie.