Protezy kończyn górnych

Home / Protezy kończyn górnych

Proteza kończyny górnej

Szansa na powrót do pełnej aktywności.

Utrata palców, dłoni, przedramienia lub całej ręki – każda forma amputacji w obrębie kończyny górnej jest osobistym dramatem pacjenta i niebagatelnym problemem życiowym. Co z pracą? Co z uprawianiem sportu? Co z prostymi codziennymi czynnościami? Takie pytania towarzyszą każdej osobie po odjęciu. Najlepszą odpowiedzią na nie jest nowoczesna protetyka kończyn górnych. Nauka poczyniła w tym zakresie ogromny postęp i przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności jest dziś jak najbardziej możliwe. Przeczytaj nasz poradnik, w którym poruszamy najważniejsze kwestie związane z protezowaniem kończyny górnej.

Proteza ręki - wzso
Proteza ręki

 

Protezy rąk dla wszystkich poziomów amputacji

Obecnie nie ma żadnego problemu z przygotowaniem indywidualnej protezy dla pacjenta, który musiał poddać się amputacji w obrębie kończyny górnej. Dotyczy to zarówno palców, jak i części dłoni, przedramienia, ramienia i wyłuszczenia w stawie barkowym.

Wybór rozwiązań protez ręki jest bardzo szeroki, począwszy od lejów silikonowych, przez protezy i uzupełnienia kosmetyczne, aż po zaawansowaną protetykę łączącą w sobie funkcjonalność, wygodę i znakomite walory estetyczne.

 

Wygląd i jakość protezy ręki zależą od oczekiwań i możliwości finansowych

Dla nikogo nie powinno być tajemnicą, że w protetyce obowiązuje bardzo szeroki przekrój cen. Najtańsze rozwiązania wybierają osoby wspierające się przede wszystkim dofinansowaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia, które i tak nie zawsze jest wystarczające.

Zasada jest prosta: im droższa proteza, tym lepsza. Produkty z wysokiej półki są znakomicie wykonane, do złudzenia przypominają prawdziwą kończynę, są bardzo funkcjonalne i umożliwiają powrót do normalnej aktywności, włącznie z uprawianiem sportu.

Dlatego wielu naszych pacjentów bierze na siebie duży wysiłek finansowy w imię wygody i po prostu lepszego życia. WZSO oferuje także możliwość zakupu protezy ręki na raty, dzięki czemu spory wydatek nie jest aż tak odczuwalny.

 

Protezy ręki i pokrycia kosmetyczne – przegląd rozwiązań dostępnych na rynku | WZSO
Protezy kończyn górnych

Różne rodzaje protez kończyn górnych – protezy rąk bioniczne

Pacjent po ujęciu kończyny górnej ma do wyboru kilka rodzajów protez. Oczywiście ostateczna decyzja jest uzależniona od wysokości budżetu, ale nie tylko. W grę wchodzą również czynniki czysto medyczne, ponieważ nie zawsze konkretna proteza będzie pasować do każdego kikuta. Ważne jest również to, jakie oczekiwania względem protezy ma pacjent – chodzi tutaj zarówno o jej funkcjonalność, jak i wygląd.

 

Czym są protezy rąk bierne?

Inaczej nazywane protezami kosmetycznymi. Mają do złudzenia przypominać prawdziwą rękę. Z jednej strony bardzo dobrze maskują brak kończyny, ale z drugiej ich funkcjonalność jest mocno ograniczona.

Używanie takiej protezy jest możliwe tylko przy udziale drugiej, zdrowej ręki. Przy tworzeniu protezy kosmetycznej brane są pod uwagę m. in. kolor skóry, kształt dłoni, długość palców a nawet linie papilarne, tak by proteza była jak najbardziej podobna do drugiej kończyny.

 

Czym są protezy rąk mechaniczne?

Nazywamy je również protezami kinetycznymi. Jest to bardziej zaawansowane rozwiązanie, które daje pacjentowi dużo większe możliwości niż proteza bierna. Pozwala chwytać i obracać różne przedmioty np. ubrania czy naczynia.

Protezę mechaniczną mogą jednak nosić tylko ci pacjenci, u których dokonano amputacji przedramienia lub ramienia. Wynika to ze specyfiki budowy protezy, której mechanizmy muszą być przytwierdzone do kikuta.

 

Czym są protezy ręki mioelektryczne?

Taka proteza ręki jest marzeniem wielu osób po ujęciu kończyny górnej. Prezentuje najwyższy stopień zaawansowania, dzięki czemu umożliwia wykonywanie skomplikowanych i bardzo precyzyjnych czynności. Na czym to dokładnie polega?

W leju kikutowym znajdują się specjalne sensory, dzięki którym pacjent przez napięcie odpowiednich mięśni powoduje ruch, chwyt czy obrót ręki. Zanim jednak taka proteza powstanie, specjaliści sprawdzają za pomocą specjalnego programu komputerowego, czy pacjent w ogóle będzie w stanie z niej korzystać.

 

Warto wiedzieć

Proteza mioelektryczna jest wskazana przy podwójnej amputacji, gdy pacjent traci obie ręce.

 

Dlaczego WZSO?

Warszawskie Zakłady Sprzętu Ortopedycznego to najstarsza firma w Polsce zajmująca się tworzeniem indywidualnych protez kończyn górnych. Naszą specjalizacją jest protetyka kosmetyczna w obrębie dłoni, przedramienia, ramienia i wyłuszczenia w stawie barkowym.

Korzystamy z najnowocześniejszych i sprawdzonych rozwiązań, które gwarantują pacjentom wysoki komfort na co dzień i umożliwiają stopniowy powrót do samodzielności, a nawet zaawansowanej aktywności.

 

Dbamy o szczegóły

Doskonale wiemy, że dla większości pacjentów fakt posiadania protezy jest bardzo wstydliwy. Dlatego ważne jest, aby protetyka łączyła w sobie funkcjonalność, trwałość i estetyczny wygląd. Tworząc protezy z silikonu robimy wszystko, co tylko możliwe, by osiągnąć efekt naturalnego wyglądu. Odwzorowujemy kolor i kształt dłoni, dobieramy odpowiedni pigment skóry, nie zapominamy o żyłach.

 

Warto wiedzieć

Nasze protezy są barwione, a nie malowane, dzięki czemu kolor dłoni jest znacznie bardziej naturalny, a do tego trwały.

Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że prawidłowe dobranie protezy to dopiero połowa sukcesu. To, czy pacjent wróci do pełnej sprawności, w dużej mierze zależy od przebiegu rehabilitacji i jego nastawienia psychicznego. Dlatego w WZSO wspieramy naszych pacjentów na każdym etapie walki o powrót do zdrowia, oferując im 15 bezpłatnych zabiegów rehabilitacyjnych oraz opiekę psychologiczną.