Proteza dłoni

Utrata dłoni wiąże się ze znacznym utrudnieniem funkcjonowania, a także pogorszeniem stanu psychicznego. Ograniczenie codziennych aktywności, mniejsza samodzielność, a także nagła zmiana wyglądu zawsze mocno odbijają się na stanie fizycznym i psychicznym osoby po amputacji. Dużą pomocą w takiej sytuacji może okazać się proteza dłoni. W obecnych czasach do wyboru jest wiele różnorodnych modeli, dzięki czemu każdy pacjent może znaleźć odpowiednie dla siebie rozwiązanie.

Dlaczego warto korzystać z protezy dłoni?

Proteza dłoni jest narzędziem, które zapewnia wsparcie podczas wykonywania codziennych czynności, jednocześnie wizualnie maskując fakt amputacji. Pozwala odzyskać sprawność i poprawić komfort funkcjonowania. Na rynku jest dostępne bardzo wiele modeli, o różnym stopniu zaawansowania technologicznego i w zróżnicowanych cenach, co sprawia, że dobranie rozwiązania odpowiedniego dla danego pacjenta nie jest tak dużym wyzwaniem.

Proteza dłoni: rodzaje

Nieustanny postęp technologiczny i projektowanie coraz nowszych konstrukcji sprawia, że klienci mają do dyspozycji kolejne rozwiązania, a każde z nich jest jeszcze bardziej innowacyjne niż poprzednie. Protezy dłoni są bardzo różne i spełniają różne funkcje – od wyłącznie zapewnienia efektu kosmetycznego po umożliwienie wykonywania precyzyjnych i skomplikowanych czynności. Wybór zależy od potrzeb pacjenta, jego oczekiwań, a także budżetu, którym dysponuje.

Pasywna i kosmetyczna proteza dłoni

Tego rodzaju rozwiązania pełnią głównie funkcję estetyczną, pomagając przywrócić naturalny wygląd kończyny. Choć nie jest to ruchoma proteza dłoni, można z jej pomocą przytrzymywać drobne obiekty. Jej główną zaletą jest prezencja do złudzenia imitująca prawdziwą dłoń. Każdy egzemplarz jest tworzony indywidualnie, z uwzględnieniem odcienia skóry, kształtu palców i różnych innych czynników specyficznych dla danej osoby. Protezy kosmetyczne pomagają odnaleźć się w nowej sytuacji i odzyskać pewność siebie.

Mechaniczna proteza dłoni

Opcją nieco bardziej zaawansowaną technologicznie niż proteza bierna jest mechaniczna proteza dłoni. Bywa również nazywana kinetyczną. Jej główną zaletą jest mechanizm umożliwiający wykonywanie wielu codziennych czynności. Poruszanie nią jest możliwe dzięki sile mięśni kikuta. Względy anatomiczne bywają pewnym ograniczeniem, dlatego nie u każdego pacjenta jest możliwe jej zastosowanie.

Bioniczna proteza dłoni

Tę opcję można określić jako arcydzieło technologii. Jest pożądana przez bardzo wiele osób, które utraciły swoją własną kończynę. Bioniczna proteza dłoni jest wyposażona w innowacyjne sensory oraz systemy, które umożliwiają precyzyjne kontrolowanie jej ruchów. Pacjenci korzystający z tego rozwiązania odzyskują niemal pełnię zdolności manualnych – mogą z powodzeniem wykonywać szybkie i precyzyjne ruchy.

Mioelektryczna proteza dłoni

To kolejne zaawansowane technologicznie rozwiązanie. Dłoń mioelektryczna oferuje niezwykle szeroki zakres ruchu, którego płynność jest zbliżona do naturalnej. Jej obsługa nie jest trudna, choć wymaga treningu i odpowiedniego przygotowania. Podczas tego procesu konieczna jest współpraca fizjoterapeutą. Proteza mioelektryczna dłoni umożliwia swobodne zamykanie i otwieranie palców, a także rotację nadgarstka, co pozwala wykonywać wiele codziennych czynności.

Hybrydowa proteza dłoni

Ruchome protezy dłoni dzielą się na różne rodzaje. Opcja hybrydowa to praktyczne rozwiązanie, które łączy w sobie zalety dwóch wybranych spośród nich – na przykład kosmetycznych z mechanicznymi czy też mechanicznych z mioelektrycznymi. Konstrukcja takiej protezy oraz konkretny dobór mechanizmów czynnych są uzależnione od indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta. Jednak niezależnie od specyfikacji danego egzemplarza jego zadanie jest jedno – poprawa komfortu i usprawnienie codziennego funkcjonowania.

Proteza dłoni: cena

Protezy dłoni to zaawansowane produkty ortopedyczne, które umożliwiają osobom po amputacji funkcjonowanie w społeczeństwie. Zwiększają ich komfort życia i samoocenę. Projektowanie i produkcja protez to skomplikowany proces techniczny. Protezy kończyn mają różne rodzaje i funkcjonalności, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjentów. Cena protezy dłoni zależy od wybranego modelu. Doradcy WZSO zapewniają profesjonalne wsparcie i doradztwo w zakresie zakupu protez oraz refundacji NFZ. WZSO oferuje również korzystne warunki finansowania, które umożliwiają zakup protez w ratach.

Nowoczesne rozwiązania od WZSO

Dobór protezy dłoni, a następnie nauka funkcjonowania z nią, bywają skomplikowane i czasochłonne. Aby ułatwić przejście przez ten proces, towarzyszymy naszym pacjentom na każdym kroku, oferując profesjonalne doradztwo i wsparcie. Do każdej osoby podchodzimy indywidualnie, starając się znaleźć takie rozwiązanie, które będzie zaspokajało jej potrzeby i oczekiwania, a jednocześnie odpowiadało możliwościom finansowym. Wszystkie tworzone przez nas protezy to innowacyjne narzędzia o starannie zaprojektowanych konstrukcjach i wykonane z najwyższej jakości materiałów.

Utrata kończyny dolnej wcale nie musi oznaczać życia pełnego ograniczeń i zamknięcia w czterech ścianach.
Prawidłowo dobrana proteza nie tylko umożliwia poruszanie się bez kul, ale także realizowanie swoich pasji, pracę zawodową i uprawianie sportu. Zapraszamy na bezpłatną konsultację z naszymi specjalistami. Dowiedz się, jaka proteza będzie dla Ciebie najlepsza!

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.