Proteza stopy

Utrata stopy najczęściej związana jest z zespołem stopy cukrzycowej, różnego rodzaju wypadkami lub wrodzonymi wadami anatomicznymi. Niezależnie od przyczyny jest to duży problem i znaczne utrudnienie codziennego funkcjonowania. Z tego względu wiele osób po amputacjach szuka sposobów na powrót do normalnego funkcjonowania. Rozwiązaniem, które może okazać się nieocenioną pomocą, są protezy stopy.

Protezy stopy: dlaczego warto się na nie zdecydować?

Amputacja kończyny bądź jej fragmentu najczęściej wiąże się z pogorszeniem funkcjonowania, a także zmianą postrzegania własnego ciała. Proteza stopy to narzędzie, które pomaga odzyskać komfort, przywraca swobodę ruchów i sprzyja poprawie pewności siebie. Dzięki niej ciało odzyskuje naturalne oparcie i mięśniom łatwiej jest utrzymać balans oraz równowagę, dzięki czemu poprawia się koordynacja ruchowa.

Protezy stopy są skonstruowane w taki sposób, aby umożliwiały ruch możliwie najbardziej przypominający płynny, naturalny chód. Proteza całej stopy składa się z kilku części: utwardzonego termicznie twardego leja zewnętrznego, miękkiego wkładu wewnętrznego, adapterów i stopy protezowej.

Pozwalają na chodzenie, a nierzadko także bieganie. Warto zaznaczyć, że w tej kwestii wiele zależy od rodzaju protezy, jednak w każdym przypadku zakup uzupełnień ortopedycznych jest inwestycją w powrót do lepszej sprawności i odzyskanie wyglądu sprzed amputacji.

Jakie rodzaje protezy stopy oferujemy?

W ofercie WZSO jest dostępnych wiele rodzajów oraz modeli protez w zależności od stopnia amputacji. Wybór pomiędzy nimi jest uzależniony od specyficznych potrzeb danego pacjenta, jego trybu życia, oczekiwań oraz możliwości finansowych. Najbardziej podstawowa proteza uzupełniająca stopę to proteza kosmetyczna. Swoim wyglądem imituje naturalną kończynę, dzięki czemu pozwala zamaskować fakt amputacji i poprawić wygląd. Wiele osób decyduje się na nie ze względów estetycznych, ale nie tylko – tego rodzaju produkty także poprawiają balans ciała. Najczęściej spotykane są protezy wykonane z włókien węglowych, które umożliwiają płynny, bardzo naturalny ruch. Proteza stopy może obejmować całą stopę, palce, śródstopie, a także część piętową.

Proteza stopy: cena

Naturalnym pytaniem, jakie pojawia się po zapoznaniu się z różnymi rozwiązaniami w kwestii protetyki, jest kwestia kosztów. Ile kosztuje proteza stopy? Cena może być bardzo zróżnicowana i zależy w głównej mierze od stopnia skomplikowania danego uzupełnienia ortopedycznego i zastosowanych w nim technologii. Warto jednak pamiętać, że jest to sprzęt, który znacząco przyczynia się do poprawy komfortu codziennego funkcjonowania. Nie są to również produkty, których zakupu dokonuje się często, dlatego warto traktować je jako inwestycję we własne zdrowie i dobrostan.

Istotne znaczenie mają również zastosowane materiały, których została wykonana proteza uzupełniająca stopę. Cena w takim przypadku również może się wahać. Trudno jednoznacznie określić koszty wyrobów ortopedycznych dla osób po amputacjach. Doświadczeni protetycy podchodzą indywidualnie do każdego pacjenta, dzięki czemu pomagają dobrać odpowiednią protezę, która spełni oczekiwania i potrzeby.

Czy proteza stopy jest objęta refundacją NFZ?

Wiele osób zastanawia się, czy zakup protezy stopy może być częściowo lub całkowicie finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość uzyskania takiej refundacji z NFZ. Instytucjami, które również finansują zakup protezy są PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych), PCPR (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie) lub MOPS (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej).

Decydując się na zakup sprzętu ortopedycznego, warto sprawdzać dostępne możliwości i konsultować się z doświadczonymi osobami, które doradzą właściwą ścieżkę postępowania i pomogą przebrnąć przez formalności. Niezależnie od decyzji, czy pacjent woli koszty protezy pokryć samodzielnie, czy chciałby skorzystać ze wsparcia finansowego, konsultanci w WZSO pozostają do dyspozycji.

Rozwiązania w WZSO

W WZSO tworzymy protezy dopasowane do osoby po amputacji. Uwzględniamy jej indywidualne potrzeby, oczekiwania, budżet, którym dysponuje, a także styl życia i intensywność podejmowanej aktywności fizycznej. Wszystko to ma na celu dobranie rozwiązania, jakie w danym przypadku sprawdzi się najlepiej. Oferujemy protezy na stopę zarówno całościowe, jak i częściowe. Każda proteza uzupełniająca stopę od WZSO jest wykonana z odpowiedniej jakości materiałów i z dbałością o szczegóły.

Utrata kończyny dolnej wcale nie musi oznaczać życia pełnego ograniczeń i zamknięcia w czterech ścianach.
Prawidłowo dobrana proteza nie tylko umożliwia poruszanie się bez kul, ale także realizowanie swoich pasji, pracę zawodową i uprawianie sportu. Zapraszamy na bezpłatną konsultację z naszymi specjalistami. Dowiedz się, jaka proteza będzie dla Ciebie najlepsza!

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.