Wkładki ortopedyczne

Home / Wkładki ortopedyczne

Wkładki korekcyjne i ortopedyczne

Wkładki ortopedyczne sposobem na rozwiązanie problemów z chodzeniem i postawą

Stosowanie wkładek ortopedycznych nie tylko znacząco wpływa na zwiększenie komfortu użytkowania obuwia, ale również zapobiega lub wspomaga leczenie wielu chorób stóp. Jednak tylko dobrze dobrane wkładki ortopedyczne będą z powodzeniem spełniały swoje zadanie, odciążając stawy i pozwalając stopie na przyjęcie prawidłowej pozycji w czasie chodzenia.

Co warto wiedzieć o wkładkach ortopedycznych?

Dobrej jakości wkładki ortopedyczne mają bardzo duży wpływ na układ kości, z tego też względu stosowane są przede wszystkim u dzieci i młodzieży, w przypadku których możliwa jest jeszcze korekcja wad stóp. Oczywiście nie oznacza to, że zastosowanie wkładek ortopedycznych nie jest zalecane także i dorosłym. W tym przypadku jednak nie chodzi o korekcję powstały wad, a zmniejszenie obciążenia nóg, co w efekcie pozwala między innymi na zniwelowanie dolegliwości ze strony kręgosłupa. Warto jednak pamiętać o tym, że zarówno w przypadku dzieci i młodzieży, jak i dorosłych, wkładki ortopedyczne nie powinny być stosowane w potrzebie korekcji mięśni czy stawów.

Tak naprawdę niemal każdy człowiek posiada jakieś wady stóp, w postaci zniekształceń, zmian skórnych czy uciążliwych dolegliwości bólowych. Duża część tych problemów bez większych przeszkód może zostać wyeliminowana poprzez zastosowanie dobrze dopasowanych wkładek ortopedycznych. W każdym przypadku muszą być one dobrane indywidualnie, z zastosowaniem właściwych badań i pomiarów.

Kiedy należy sięgnąć po wkładki ortopedyczne?

Wszystkie dostępne na rynku specjalistyczne wkładki do obuwia można podzielić na te profilaktyczne oraz ortopedyczne. W pierwszym przypadku ich głównym zadaniem jest podparcie łuku stopy (co jednak nie ma nic wspólnego ze zmianą jej kształtu), natomiast te ortopedyczne korygują nieco kształt układu kostnego, co w przypadku małych dzieci daje bardzo duże prawdopodobieństwo wyeliminowania wad stóp oraz wad postawy. Wkładki nie tylko mają na celu poprawę komfortu chodzenia a tym samym codziennego funkcjonowania. Ich stosowanie okazuje się być niezbędne w leczeniu przede wszystkim schorzeń takich jak:

 • – płaskostopie,
 • – paluch koślawy (bardziej znany wszystkim pod nazwą haluks),
 • – stopa wydrążona,
 • – palce młoteczkowate,
 • – modzele podeszwowe,
 • – koślawość stępu,
 • – szpotawość stępu,
 • – stopa cukrzycowa,
 • – ostroga piętowa,
 • – zapalenie rozcięgna podeszwowego,
 • – zespołów bólowych wywołanych poprzez nadmierne obciążenie stóp.

Jak wygląda dobór wkładek ortopedycznych?

Efekty stosowania wkładek ortopedycznych nie pojawią się, jeżeli nie zostaną one odpowiednio dobrane mając na uwadze indywidualne cechy i potrzeby danej jednostki. Dlatego też przed wyborem wkładek niezbędne jest przeprowadzenie bardzo szczegółowej diagnostyki. Dla możliwie jak najbardziej optymalnych efektów badania, koniecznie powinna być przeprowadzona zarówno w statyce jak i w dynamice. W przypadku diagnostyki statycznej najczęściej wykorzystuje się podoskop, natomiast w ocenie dynamicznej w większości przypadków najlepiej sprawdzi się platforma komputerowa. Zarówno stosując jedną, jak i drugą metodę można przede wszystkim ocenić:

 • – w której strefie występuje zwiększone, a w której zmniejszone obciążenie stopy,
 • – jak rozkłada się nacisk na poszczególne strefy przy chodzeniu,
 • – jak przedstawia się symetria stóp,
 • – czy w czasie chodu występują jakiekolwiek nieprawidłowości bądź odchylenia od normy,
 • – w jaki sposób przedstawia się ustawienie stępu.

Wkładki ortopedyczne u dzieci

Stosowanie wkładek ortopedycznych u dzieci często jest tematem dość kontrowersyjnym, a sama idea ma tylu zwolenników co przeciwników. Prawdą jest, że wady wrodzone oraz wszelkiego rodzaju zwyrodnienia stóp dotyczą tak naprawdę tylko niewielkiej części nowonarodzonych dzieci, w przypadku których niezbędne jest podjecie działań zmierzających do ich usunięcia. Nie oznacza to oczywiście, że skoro dziecko urodziło się ze zdrowymi stopami, to wady nie mogą się pojawić w późniejszym czasie. Niestety jest wręcz przeciwnie, a za ten stan rzeczy winę ponoszą często nadgorliwi rodzice bądź tacy, którzy poprzez dobór nieodpowiedniego obuwia doprowadzili to powstania wad stóp u swoich dzieci. Stopy dzieci przechodzą przez różne etapy rozwoju, co należy mieć na względzie i nigdy nie próbować korygować zmian naturalnych, czysto fizjologicznych. Choć wkładki ortopedyczne mają wiele zalet, to jednak stosowanie ich w przypadku dzieci, którym nie jest to absolutnie potrzebne (a potrzeba ta powinna być potwierdzona badaniami i opinią specjalisty) może przynieść dużą więcej szkód niż pożytku, nawet pomimo dobrych chęci ze strony rodziców.

Dobór wkładek ortopedycznych – etapy badania

Kluczowe jest oczywiście precyzyjne dobranie wkładki do kształtu stopy. W Warszawskich Zakładach Sprzętu Ortopedycznego można wykonać specjalistyczne badanie i komputerowo zaprojektować wkładki ortopedyczne. Badanie ma trzy etapy:

1. Diagnostyka stóp – dzięki temu można ocenić podeszwę stopy, rozkład sił nacisku na podłoże oraz równowagę.

2. Projektowanie komputerowe – na podstawie wcześniej zebranych informacji oprogramowanie stworzy precyzyjny projekt idealnej wkładki.

3. Produkcja wkładek – wybieramy do tego materiał, który najlepiej odpowiada konkretnym stopom. Korzystamy przy tym z najnowocześniejszego sprzętu, który gwarantuje wysoką precyzję i znakomitą jakość produktu.

Niestety wkładki ortopedyczne nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego ich zakup trzeba sfinansować samodzielnie. Będą to jednak naprawdę dobrze wydane pieniądze!