Buty ortopedyczne

Home / Buty ortopedyczne

Czekamy na Twój telefon

+48 22 576 17 12

Napisz do Nas

wzso@wzso.pl

Nasz adres

al. Bohaterów Września 9

Buty ortopedyczne

sposób na rozwiązanie problemów z chodzeniem i postawą

Wady postawy, urazy, wady wrodzone, schorzenia kręgosłupa, płaskostopie, amputacje – to najczęstsze powody, dla których tysiące osób są zmuszone do noszenia butów i wkładek ortopedycznych. Wbrew pozorom nie jest to szczególnie uciążliwe, a gwarantuje stabilność i pozbycie się bólu podczas chodzenia. Co więcej, buty ortopedyczne mogą wyglądać równie efektownie, jak te zwykłe i na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżniać. Kiedy należy pomyśleć o zakupie specjalnego obuwia? Kto powinien nosić wkładki ortopedyczne? Jak wybrać odpowiedni produkt? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Buty Ortopedyczne dla dzieci i dorosłych

buty ortopedyczne korygujące wady postawy, wady wrodzone. Pomagają w swobodniejszym poruszaniu się

Obuwie i wkładki ortopedyczne można stworzyć dla osób z dowolnym schorzeniem mającym wpływ na wadę postawy czy utrudniającym chodzenie. Są to m.in.: skrót kończyny, zniekształcenie stopy, stopa naczyniowa, stopa cukrzycowa czy stopa reumatoidalna. Inną częstą przyczyną jest przejście amputacji w obrębie stopy.

Celem noszenia specjalistycznego obuwia jest zapewnienie sobie wysokiego komfortu chodzenia i równomiernego podparcia stopy. Dzięki temu udaje się znacznie ograniczyć lub wręcz wyeliminować ból.

Wiele osób słysząc o obuwiu ortopedycznym ma przed oczami bardzo brzydkie, niemodne buty, które już z daleka zdradzają, że ich właściciel ma jakiś problem zdrowotny. Owszem, na rynku nadal można znaleźć takie produkty, ale na szczęście nie ma też problemu z zamówieniem dla siebie obuwia, które w niczym nie ustępuje temu „normalnemu”.

Warszawskie Zakłady Sprzętu Ortopedycznego specjalizują się w produkcji obuwia charakteryzującego się zarówno znakomitą funkcjonalnością i jakością, jak i efektownym wyglądem. Kształt, kolor i wykończenie butów zawsze ustalamy indywidualnie, biorąc pod uwagę również specyfikę konkretnej stopy.

Wszystkie buty wykonywane są na indywidualne zamówienie. Jeżeli pacjent korzysta z refundacji, musi zgłosić się z wnioskiem od lekarza specjalisty, potwierdzonym w swoim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

W przypadku zamówień komercyjnych, konieczna jest także wcześniejsza wizyta u lekarza specjalisty, który określi rodzaj i stopień zniekształcenia, jak również wypisze odpowiednie zalecenia. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć obuwie, które idealnie odpowiada potrzebom pacjenta i znacznie poprawi jego komfort życia.

Ten rodzaj obuwia stosuje się głównie w celu zabezpieczenia wyniku leczenia operacyjnego oraz zachowawczego. Najczęściej jest ono przeznaczone dla osób cierpiących na takie wady stóp, jak: stopa płaska, stopa płasko-koślawa, stopa szpotawa czy stopa wydrążona.

Specjalizujemy się w produkcji dowolnych butów korekcyjnych do stosowania przy zniekształceniach odwracalnych stopy. Nasze obuwie ma znakomite właściwości ortopedyczne, ale także jest wygodne i bardzo estetycznie wykonane. Istnieje możliwość stworzenia butów o niemal dowolnym wyglądzie.

W sytuacji, gdy jedna noga jest krótsza, pojawiają się poważne konsekwencje dla całego układu ruchu, szczególnie kręgosłupa. Komfort chodzenia czy biegania jest znacznie niższy. Dlatego niezbędne jest stosowanie specjalnego obuwia ortopedycznego wyposażonego w wewnętrzną wkładkę.

Jeśli różnica długości wynosi powyżej 10 centymetrów stosuje się tzw. protezowe wyrównanie skrótu, czyli specjalną konstrukcję składającą się z sandała przytrzymującego stopę w pozycji końskiej oraz stopy protezowej.

Takie obuwie jest przeznaczone dla osób, które cierpią na:

  • Nieprawidłowe ustawienie stopy zmniejszające jej naturalną powierzchnię podparcia (np. stopa końsko-szpotawa, piętowa),
  • Rozległe zniekształcenia tkanek miękkich i kości lub rozległe owrzodzenia na naturalnych płaszczyznach podparcia stopy (np. stopa cukrzycowa, stopa naczyniowa, stopa reumatoidalna),
  • Występowanie typowych zniekształceń statyczno-dynamicznych przodostopia obejmujące: przykurcze palców, których opuszki nie opierają się na podłożu (młoteczkowate zniekształcenia palców), koślawość palucha przekraczającą 60°, podeszwowe wystawanie głów kości śródstopia z zanikiem tkanki podskórnej,
  • Stopę olbrzymią wskutek rozrostu tkanek miękkich lub szkieletu (np. wrodzone połączenia tętniczo-żylne, słoniowatość) bądź stopę krótszą co najmniej o 3 cm, wymagającą zaopatrzenia w obuwie różnej wielkości,
  • Usztywnienie stopy i stawu skokowo-goleniowego w pozycji czynnościowo niekorzystnej.

Amputacja np. palców drastycznie wpływa na komfort chodzenia. Stosowanie zwykłych butów powoduje ból, dlatego znacznie rozsądniej jest korzystać ze specjalnego obuwia ortopedycznego lub wkładki.

Jeśli doszło do amputacji palców i przodostopia, konieczne jest zastosowanie wkładki wypełniającej obuwie. Amputacja na poziomie 1/3 – 2/3 długości kości śródstopia wymaga używania obuwia z wypełnionym czubkiem. Celem jest odciążenie bolesnego miejsca.

W Warszawskich Zakładach Sprzętu Ortopedycznego dobieramy najlepsze rozwiązanie po szczegółowej analizie każdego indywidualnego przypadku. Wspólnie z pacjentem podejmujemy wówczas decyzję o zastosowaniu wkładki, częściowego wypełnienia buta, wewnętrznego wzmocnienia podpodeszwy lub dynamicznej wkładki protezowej o właściwościach usztywniających.

Osoby korzystające z aparatów ortopedycznych są zmuszone do noszenia specjalnego obuwia, co wcale nie oznacza, że nie mogą wyglądać w nim dobrze. Warszawskie Zakłady Sprzętu Ortopedycznego oferują buty i sandały pasujące do aparatów ze strzemieniem, które produkujemy na indywidualne zamówienie, również z uwzględnieniem oczekiwań estetycznych klienta.

Wady postawy to ogromny problem współczesnych dzieci. Rodzice nie zawsze zwracają na to uwagę, co prowadzi do rozwoju wady i utrudnia jej późniejsze skorygowanie. Jeżeli rodzice nie mają pewności, czy ich dziecko chodzi w sposób właściwy, wystarczy obejrzeć jego buciki.

W prawidłowo stawianej stopie podeszwa będzie ścierać się równomiernie na całej powierzchni. W przypadku zaburzeń ślady starcia będą np. tylko po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie buta. Gdy coś takiego zauważymy, wówczas należy udać się do ortopedy, który zbada dziecko i ustali stopień i rodzaj wady. Badanie można przeprowadzić w Warszawskich Zakładach Sprzętu Ortopedycznego.

W ofercie WZSO znajdują się buty i sandały dziecięce przeznaczone do korygowania różnych wad postawy: płaskostopia, stóp koślawych, szpotawego ustawienia stawów skokowych, stopy końsko-szpotawej. Buty dla najmłodszych powinny być wykonane ze skóry naturalnej i mieć sztywne zapiętki, dzięki czemu wkładka będzie utrzymywać się na miejscu i spełniać swoją korygującą rolę.

Wkładki i buty ortopedyczne powinny nosić dzieci, które stawiają stopy w złym kierunku. Chodzi o to, żeby na jak najwcześniejszym etapie korygować błędy, bo zaniedbania mogą w przyszłości skutkować poważnymi wadami postawy.

Pomocne w diagnozie może też być zdjęcie rentgenowskie stóp. Małe dzieci najczęściej mają płaskostopie albo stopy koślawe, które należy korygować nie tylko wkładkami ortopedycznymi, ale też codzienną rehabilitacją.

Osoby dorosłe z różnicą w długości kończyn wynoszącą co najmniej 3 centymetry oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia z różnicą wynoszącą co najmniej 2 centymetry, mogą otrzymać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia na zakup obuwia ortopedycznego. Wniosek może wystawić lekarz z Warszawskich Zakładów Sprzętu Ortopedycznego.

Warto wiedzieć

Co warto wiedzieć o butach ortopedycznych?

Wbrew pozorom noszenie butów ortopedycznych wcale nie musi być uciążliwe. Nowoczesne modele obuwia ortopedycznego niemal niczym nie różnią się od zwykłych butów. Pozwalają one jednak na swobodne i komfortowe poruszanie się lub pozbycie się bólu, który powodowałby zwykły but. Wszystkie buty wykonywane są zawsze na indywidualne zamówienie pacjenta, co pozwala na stworzenie produktu, który spełni wszystkie jego potrzeby. Kształt, kolor i ostateczny wygląd butów to zawsze samodzielna decyzja klienta z uwzględnieniem specyfiki każdej stopy.

Kiedy należy używać butów ortopedycznych?

Buty ortopedyczne pomagają rozwiązać lub zredukować problemy związane z wieloma schorzeniami związanymi ze stopami. Dobór odpowiedniego obuwia zawsze zależy od typu tego schorzenia. Od nierównej długości kończyn i zniekształcenia stopy, przez stopę naczyniową, cukrzycową bądź reumatoidalną aż do dolegliwości związanych z przejściem amputacji w obrębie stopy. Celem noszenia butów ortopedycznych jest zapewnienie równomiernego podparcia stopy, przez co można wyeliminować ból związany z chodzeniem i zapewnić sobie komfort podczas przemieszczania się.

Obuwie ortopedyczne dla dzieci

Buty ortopedyczne mogą w znacznym stopniu przyczynić się do eliminowania wad postawy u dzieci. Jest to szczególnie ważne, gdyż niektóre schorzenia mogą być trudniejsze do skorygowania lub nawet pogłębić się wraz z wiekiem. W celu sprawdzenia czy chód dziecka jest poprawny należy obejrzeć jego buciki. Prawidłowo stawiana stopa powoduje równomierne ścieranie się podeszwy. Natomiast ślady starcia występujące jedynie po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie mogą wskazywać na zaburzenia. Warto wtedy udać się do ortopedy, który ustali rodzaj i stopień wady. Takie badanie można wykonać na przykład w Warszawskich Zakładach Sprzętu Ortopedycznego. Pomocne może być również zdjęcie rentgenowskie stóp. Małe dzieci najczęściej cierpią na stopy koślawe oraz płaskostopie. Buty ortopedyczne można stosować również w przypadku stawiania przez dzieci stóp w złym kierunku.

Refundacja NFZ

Wniosek do Narodowego Funduszu Zdrowia o dofinansowanie zakupu obuwia ortopedycznego, może wystawić lekarz osobie dorosłej, z różnicą długości kończyn wynoszącą co najmniej 3 centymetry. W przypadku dzieci i młodzieży do 18 roku życia ta różnica musi wynosić minimum 2 centymetry.

Buty ortopedyczne – rodzaje

Dobrze dobrana para butów ortopedycznych może pomóc w leczeniu lub powrocie do zdrowia. Wyróżnia się między innymi:

Obuwie korekcyjne dla dorosłych

Ten typ obuwia ma za zadanie zabezpieczyć efekty leczenia operacyjnego oraz zachowawczego. Stosuje się je najczęściej w terapii wad stóp, takich jak: stopa płaska, stopa szpotawa, stopa płasko-koślawa i stopa wydrążona. Są to głównie zniekształcenia możliwe do odwrócenia, w których zadaniem obuwia jest przywrócenie fizjologicznych funkcji stopy.

Obuwie wyrównujące skrócenie kończyny

Nierówna długość nóg jest ogromnym obciążeniem dla całego organizmu ze szczególnym naciskiem na kręgosłup i układ ruchu. Buty ortopedyczne stosują wtedy specjalną wewnętrzną wkładkę wyrównującą tą dysproporcję. W przypadku różnicy wynoszącej ponad 10 cm. stosuje się protezowe wyrównanie skrótu – konstrukcję stworzoną z sandała podtrzymującego stopę w pozycji końskiej i stopy protezowej.

Obuwie po amputacjach

W przypadku przeprowadzonej amputacji w okolicach stopy np. palców i korzystania z tradycyjnego obuwia, znacznie obniża się komfort chodzenia. Zwykłe buty mogą powodować znaczny ból w całej stopie i w konsekwencji doprowadzić do jej urazów. Jeśli amputowane zostały palce lub przedstopie rozsądnie jest skorzystać z wkładki wypełniającej obuwie. W przypadku amputacji 1/3 bądź 2/3 kości śródstopia stosuję się buty ortopedyczne z wypełnionym czubkiem. W obu wariantach celem jest jak najefektywniejsze odciążenie narażonego na ból miejsca. Warszawskie Zakłady Sprzętu Ortopedycznego w swojej ofercie posiadają do tego buty z wewnętrznym wzmocnieniem podpodeszwy i dynamiczną wkładką protezową o właściwościach usztywniających.

Obuwie do stóp o różnym zniekształceniu

Buty ortopedyczne potrafią skorygować wady również u osób, które cierpią na: rozległe zniekształcenia tkanek miękkich i kości, zniekształcenia statyczno-dynamiczne przodostopia, stopę olbrzymią lub nieprawidłowe ustawienie stopy. Stosuje się wtedy niestandardowe rozwiązania np. różnej wielkości buty w przypadku asymetrii stóp.

Obuwie do aparatów ortopedycznych

Również osoby korzystające z aparatów ortopedycznych mogą zaopatrzyć się w specjalistyczne obuwie dopasowane do nich. Warszawskie Zakłady Sprzętu Ortopedycznego oferują między innymi sandały kompatybilne z aparatami ze strzemieniem, produkowane na indywidualne zamówienie.

Realizujemy wnioski NFZ