Buty ortopedyczne, wyrównujące, korekcyjne
REALIZUJEMY WNIOSKI NFZ
Sposób na rozwiązanie problemów z chodzeniem i postawą
Wady postawy, urazy, wady wrodzone, schorzenia kręgosłupa, płaskostopie, amputacje – to najczęstsze powody, dla których tysiące osób są zmuszone do noszenia butów i wkładek ortopedycznych. Wbrew pozorom nie jest to szczególnie uciążliwe, a gwarantuje stabilność i pozbycie się bólu podczas chodzenia. Co więcej, buty ortopedyczne mogą wyglądać równie efektownie, jak te zwykłe i na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżniać. Kiedy należy pomyśleć o zakupie specjalnego obuwia? Kto powinien nosić wkładki ortopedyczne? Jak wybrać odpowiedni produkt? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O BUTACH ORTOPEDYCZNYCH I ZAPISZ NA BEZPŁATNE KONSULTACJE!
Buty ortopedyczne – rodzaje
Dobrze dobrana para butów ortopedycznych może pomóc w leczeniu lub powrocie do zdrowia. Wyróżnia się między innymi:
Obuwie po amputacjach
W przypadku przeprowadzonej amputacji w okolicach stopy np. palców i korzystania z tradycyjnego obuwia, znacznie obniża się komfort chodzenia. Zwykłe buty mogą powodować znaczny ból w całej stopie i w konsekwencji doprowadzić do jej urazów. Jeśli amputowane zostały palce lub przedstopie rozsądnie jest skorzystać z wkładki wypełniającej obuwie. W przypadku amputacji 1/3 bądź 2/3 kości śródstopia stosuję się buty ortopedyczne z wypełnionym czubkiem. W obu wariantach celem jest jak najefektywniejsze odciążenie narażonego na ból miejsca. Warszawskie Zakłady Sprzętu Ortopedycznego w swojej ofercie posiadają do tego buty z wewnętrznym wzmocnieniem podpodeszwy i dynamiczną wkładką protezową o właściwościach usztywniających.
Obuwie korekcyjne dla dorosłych
Ten typ obuwia ma za zadanie zabezpieczyć efekty leczenia operacyjnego oraz zachowawczego. Stosuje się je najczęściej w terapii wad stóp, takich jak: stopa płaska, stopa szpotawa, stopa płasko-koślawa i stopa wydrążona. Są to głównie zniekształcenia możliwe do odwrócenia, w których zadaniem obuwia jest przywrócenie fizjologicznych funkcji stopy.
Obuwie wyrównujące skrócenie kończyny
Nierówna długość nóg jest ogromnym obciążeniem dla całego organizmu ze szczególnym naciskiem na kręgosłup i układ ruchu. Buty ortopedyczne stosują wtedy specjalną wewnętrzną wkładkę wyrównującą tą dysproporcję. W przypadku różnicy wynoszącej ponad 10 cm. stosuje się protezowe wyrównanie skrótu – konstrukcję stworzoną z sandała podtrzymującego stopę w pozycji końskiej i stopy protezowej.
Obuwie do stóp o różnym zniekształceniu
Buty ortopedyczne potrafią skorygować wady również u osób, które cierpią na: rozległe zniekształcenia tkanek miękkich i kości, zniekształcenia statyczno-dynamiczne przodostopia, stopę olbrzymią lub nieprawidłowe ustawienie stopy. Stosuje się wtedy niestandardowe rozwiązania np. różnej wielkości buty w przypadku asymetrii stóp.
Obuwie do aparatów ortopedycznych
Również osoby korzystające z aparatów ortopedycznych mogą zaopatrzyć się w specjalistyczne obuwie dopasowane do nich. Warszawskie Zakłady Sprzętu Ortopedycznego oferują między innymi sandały kompatybilne z aparatami ze strzemieniem, produkowane na indywidualne zamówienie.
Czy buty ortopedyczne są niewygodne?
Wbrew pozorom noszenie butów ortopedycznych wcale nie musi być uciążliwe. Nowoczesne modele obuwia ortopedycznego niemal niczym nie różnią się od zwykłych butów. Pozwalają one jednak na swobodne i komfortowe poruszanie się lub pozbycie się bólu, który powodowałby zwykły but. Wszystkie buty wykonywane są zawsze na indywidualne zamówienie pacjenta, co pozwala na stworzenie produktu, który spełni wszystkie jego potrzeby. Kształt, kolor i ostateczny wygląd butów to zawsze samodzielna decyzja klienta z uwzględnieniem specyfiki każdej stopy.Specjalista WZSO
Kiedy należy używać butów ortopedycznych?
Buty ortopedyczne pomagają rozwiązać lub zredukować problemy związane z wieloma schorzeniami związanymi ze stopami. Dobór odpowiedniego obuwia zawsze zależy od typu tego schorzenia. Od nierównej długości kończyn i zniekształcenia stopy, przez stopę naczyniową, cukrzycową bądź reumatoidalną aż do dolegliwości związanych z przejściem amputacji w obrębie stopy. Celem noszenia butów ortopedycznych jest zapewnienie równomiernego podparcia stopy, przez co można wyeliminować ból związany z chodzeniem i zapewnić sobie komfort podczas przemieszczania się.
Refundacja NFZ
Wniosek do Narodowego Funduszu Zdrowia o dofinansowanie zakupu obuwia ortopedycznego, może wystawić lekarz osobie dorosłej, z różnicą długości kończyn wynoszącą co najmniej 3 centymetry. W przypadku dzieci i młodzieży do 18 roku życia ta różnica musi wynosić minimum 2 centymetry.
Najważniejsze pytania i odpowiedzi
Obuwie i wkładki ortopedyczne można stworzyć dla osób z dowolnym schorzeniem mającym wpływ na wadę postawy czy utrudniającym chodzenie. Są to m.in.: skrót kończyny, zniekształcenie stopy, stopa naczyniowa, stopa cukrzycowa czy stopa reumatoidalna. Inną częstą przyczyną jest przejście amputacji w obrębie stopy.
Celem noszenia specjalistycznego obuwia jest zapewnienie sobie wysokiego komfortu chodzenia i równomiernego podparcia stopy. Dzięki temu udaje się znacznie ograniczyć lub wręcz wyeliminować ból.
Wiele osób słysząc o obuwiu ortopedycznym ma przed oczami bardzo brzydkie, niemodne buty, które już z daleka zdradzają, że ich właściciel ma jakiś problem zdrowotny. Owszem, na rynku nadal można znaleźć takie produkty, ale na szczęście nie ma też problemu z zamówieniem dla siebie obuwia, które w niczym nie ustępuje temu „normalnemu”.
Warszawskie Zakłady Sprzętu Ortopedycznego specjalizują się w produkcji obuwia charakteryzującego się zarówno znakomitą funkcjonalnością i jakością, jak i efektownym wyglądem. Kształt, kolor i wykończenie butów zawsze ustalamy indywidualnie, biorąc pod uwagę również specyfikę konkretnej stopy.
Wszystkie buty wykonywane są na indywidualne zamówienie. Jeżeli pacjent korzysta z refundacji, musi zgłosić się z wnioskiem od lekarza specjalisty, potwierdzonym w swoim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.
W przypadku zamówień komercyjnych, konieczna jest także wcześniejsza wizyta u lekarza specjalisty, który określi rodzaj i stopień zniekształcenia, jak również wypisze odpowiednie zalecenia. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć obuwie, które idealnie odpowiada potrzebom pacjenta i znacznie poprawi jego komfort życia.
Ten rodzaj obuwia stosuje się głównie w celu zabezpieczenia wyniku leczenia operacyjnego oraz zachowawczego. Najczęściej jest ono przeznaczone dla osób cierpiących na takie wady stóp, jak: stopa płaska, stopa płasko-koślawa, stopa szpotawa czy stopa wydrążona.
Specjalizujemy się w produkcji dowolnych butów korekcyjnych do stosowania przy zniekształceniach odwracalnych stopy. Nasze obuwie ma znakomite właściwości ortopedyczne, ale także jest wygodne i bardzo estetycznie wykonane. Istnieje możliwość stworzenia butów o niemal dowolnym wyglądzie.
W sytuacji, gdy jedna noga jest krótsza, pojawiają się poważne konsekwencje dla całego układu ruchu, szczególnie kręgosłupa. Komfort chodzenia czy biegania jest znacznie niższy. Dlatego niezbędne jest stosowanie specjalnego obuwia ortopedycznego wyposażonego w wewnętrzną wkładkę.
Jeśli różnica długości wynosi powyżej 10 centymetrów stosuje się tzw. protezowe wyrównanie skrótu, czyli specjalną konstrukcję składającą się z sandała przytrzymującego stopę w pozycji końskiej oraz stopy protezowej.
Takie obuwie jest przeznaczone dla osób, które cierpią na:
- Nieprawidłowe ustawienie stopy zmniejszające jej naturalną powierzchnię podparcia (np. stopa końsko-szpotawa, piętowa),
- Rozległe zniekształcenia tkanek miękkich i kości lub rozległe owrzodzenia na naturalnych płaszczyznach podparcia stopy (np. stopa cukrzycowa, stopa naczyniowa, stopa reumatoidalna),
- Występowanie typowych zniekształceń statyczno-dynamicznych przodostopia obejmujące: przykurcze palców, których opuszki nie opierają się na podłożu (młoteczkowate zniekształcenia palców), koślawość palucha przekraczającą 60°, podeszwowe wystawanie głów kości śródstopia z zanikiem tkanki podskórnej,
- Stopę olbrzymią wskutek rozrostu tkanek miękkich lub szkieletu (np. wrodzone połączenia tętniczo-żylne, słoniowatość) bądź stopę krótszą co najmniej o 3 cm, wymagającą zaopatrzenia w obuwie różnej wielkości,
- Usztywnienie stopy i stawu skokowo-goleniowego w pozycji czynnościowo niekorzystnej.
Amputacja np. palców drastycznie wpływa na komfort chodzenia. Stosowanie zwykłych butów powoduje ból, dlatego znacznie rozsądniej jest korzystać ze specjalnego obuwia ortopedycznego lub wkładki.
Jeśli doszło do amputacji palców i przodostopia, konieczne jest zastosowanie wkładki wypełniającej obuwie. Amputacja na poziomie 1/3 – 2/3 długości kości śródstopia wymaga używania obuwia z wypełnionym czubkiem. Celem jest odciążenie bolesnego miejsca.
W Warszawskich Zakładach Sprzętu Ortopedycznego dobieramy najlepsze rozwiązanie po szczegółowej analizie każdego indywidualnego przypadku. Wspólnie z pacjentem podejmujemy wówczas decyzję o zastosowaniu wkładki, częściowego wypełnienia buta, wewnętrznego wzmocnienia podpodeszwy lub dynamicznej wkładki protezowej o właściwościach usztywniających.
Osoby korzystające z aparatów ortopedycznych są zmuszone do noszenia specjalnego obuwia, co wcale nie oznacza, że nie mogą wyglądać w nim dobrze. Warszawskie Zakłady Sprzętu Ortopedycznego oferują buty i sandały pasujące do aparatów ze strzemieniem, które produkujemy na indywidualne zamówienie, również z uwzględnieniem oczekiwań estetycznych klienta.
Osoby dorosłe z różnicą w długości kończyn wynoszącą co najmniej 3 centymetry oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia z różnicą wynoszącą co najmniej 2 centymetry, mogą otrzymać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia na zakup obuwia ortopedycznego. Wniosek może wystawić lekarz z Warszawskich Zakładów Sprzętu Ortopedycznego.