Buty ortopedyczne, wkładki korekcyjne do obuwia dla dzieci i dorosłych - WZSO Warszawa

Buty ortopedyczne

Home / Buty ortopedyczne

Czekamy na Twój telefon

+48 22 576 17 12

Napisz do Nas

wzso@wzso.pl

Nasz adres

al. Bohaterów Września 9

Buty ortopedyczne

sposób na rozwiązanie problemów z chodzeniem i postawą

Wady postawy, urazy, wady wrodzone, schorzenia kręgosłupa, płaskostopie, amputacje – to najczęstsze powody, dla których tysiące osób są zmuszone do noszenia butów i wkładek ortopedycznych. Wbrew pozorom nie jest to szczególnie uciążliwe, a gwarantuje stabilność i pozbycie się bólu podczas chodzenia. Co więcej, buty ortopedyczne mogą wyglądać równie efektownie, jak te zwykłe i na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżniać. Kiedy należy pomyśleć o zakupie specjalnego obuwia? Kto powinien nosić wkładki ortopedyczne? Jak wybrać odpowiedni produkt? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Buty Ortopedyczne dla dzieci i dorosłych

buty ortopedyczne korygujące wady postawy, wady wrodzone. Pomagają w swobodniejszym poruszaniu się

Obuwie i wkładki ortopedyczne można stworzyć dla osób z dowolnym schorzeniem mającym wpływ na wadę postawy czy utrudniającym chodzenie. Są to m.in.: skrót kończyny, zniekształcenie stopy, stopa naczyniowa, stopa cukrzycowa czy stopa reumatoidalna. Inną częstą przyczyną jest przejście amputacji w obrębie stopy.

Celem noszenia specjalistycznego obuwia jest zapewnienie sobie wysokiego komfortu chodzenia i równomiernego podparcia stopy. Dzięki temu udaje się znacznie ograniczyć lub wręcz wyeliminować ból.

Wiele osób słysząc o obuwiu ortopedycznym ma przed oczami bardzo brzydkie, niemodne buty, które już z daleka zdradzają, że ich właściciel ma jakiś problem zdrowotny. Owszem, na rynku nadal można znaleźć takie produkty, ale na szczęście nie ma też problemu z zamówieniem dla siebie obuwia, które w niczym nie ustępuje temu „normalnemu”.

Warszawskie Zakłady Sprzętu Ortopedycznego specjalizują się w produkcji obuwia charakteryzującego się zarówno znakomitą funkcjonalnością i jakością, jak i efektownym wyglądem. Kształt, kolor i wykończenie butów zawsze ustalamy indywidualnie, biorąc pod uwagę również specyfikę konkretnej stopy.

Wszystkie buty wykonywane są na indywidualne zamówienie. Jeżeli pacjent korzysta z refundacji, musi zgłosić się z wnioskiem od lekarza specjalisty, potwierdzonym w swoim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

W przypadku zamówień komercyjnych, konieczna jest także wcześniejsza wizyta u lekarza specjalisty, który określi rodzaj i stopień zniekształcenia, jak również wypisze odpowiednie zalecenia. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć obuwie, które idealnie odpowiada potrzebom pacjenta i znacznie poprawi jego komfort życia.

Ten rodzaj obuwia stosuje się głównie w celu zabezpieczenia wyniku leczenia operacyjnego oraz zachowawczego. Najczęściej jest ono przeznaczone dla osób cierpiących na takie wady stóp, jak: stopa płaska, stopa płasko-koślawa, stopa szpotawa czy stopa wydrążona.

Specjalizujemy się w produkcji dowolnych butów korekcyjnych do stosowania przy zniekształceniach odwracalnych stopy. Nasze obuwie ma znakomite właściwości ortopedyczne, ale także jest wygodne i bardzo estetycznie wykonane. Istnieje możliwość stworzenia butów o niemal dowolnym wyglądzie.

W sytuacji, gdy jedna noga jest krótsza, pojawiają się poważne konsekwencje dla całego układu ruchu, szczególnie kręgosłupa. Komfort chodzenia czy biegania jest znacznie niższy. Dlatego niezbędne jest stosowanie specjalnego obuwia ortopedycznego wyposażonego w wewnętrzną wkładkę.

Jeśli różnica długości wynosi powyżej 10 centymetrów stosuje się tzw. protezowe wyrównanie skrótu, czyli specjalną konstrukcję składającą się z sandała przytrzymującego stopę w pozycji końskiej oraz stopy protezowej.

Takie obuwie jest przeznaczone dla osób, które cierpią na:

  • Nieprawidłowe ustawienie stopy zmniejszające jej naturalną powierzchnię podparcia (np. stopa końsko-szpotawa, piętowa),
  • Rozległe zniekształcenia tkanek miękkich i kości lub rozległe owrzodzenia na naturalnych płaszczyznach podparcia stopy (np. stopa cukrzycowa, stopa naczyniowa, stopa reumatoidalna),
  • Występowanie typowych zniekształceń statyczno-dynamicznych przodostopia obejmujące: przykurcze palców, których opuszki nie opierają się na podłożu (młoteczkowate zniekształcenia palców), koślawość palucha przekraczającą 60°, podeszwowe wystawanie głów kości śródstopia z zanikiem tkanki podskórnej,
  • Stopę olbrzymią wskutek rozrostu tkanek miękkich lub szkieletu (np. wrodzone połączenia tętniczo-żylne, słoniowatość) bądź stopę krótszą co najmniej o 3 cm, wymagającą zaopatrzenia w obuwie różnej wielkości,
  • Usztywnienie stopy i stawu skokowo-goleniowego w pozycji czynnościowo niekorzystnej.

Amputacja np. palców drastycznie wpływa na komfort chodzenia. Stosowanie zwykłych butów powoduje ból, dlatego znacznie rozsądniej jest korzystać ze specjalnego obuwia ortopedycznego lub wkładki.

Jeśli doszło do amputacji palców i przodostopia, konieczne jest zastosowanie wkładki wypełniającej obuwie. Amputacja na poziomie 1/3 – 2/3 długości kości śródstopia wymaga używania obuwia z wypełnionym czubkiem. Celem jest odciążenie bolesnego miejsca.

W Warszawskich Zakładach Sprzętu Ortopedycznego dobieramy najlepsze rozwiązanie po szczegółowej analizie każdego indywidualnego przypadku. Wspólnie z pacjentem podejmujemy wówczas decyzję o zastosowaniu wkładki, częściowego wypełnienia buta, wewnętrznego wzmocnienia podpodeszwy lub dynamicznej wkładki protezowej o właściwościach usztywniających.

Osoby korzystające z aparatów ortopedycznych są zmuszone do noszenia specjalnego obuwia, co wcale nie oznacza, że nie mogą wyglądać w nim dobrze. Warszawskie Zakłady Sprzętu Ortopedycznego oferują buty i sandały pasujące do aparatów ze strzemieniem, które produkujemy na indywidualne zamówienie, również z uwzględnieniem oczekiwań estetycznych klienta.

Wady postawy to ogromny problem współczesnych dzieci. Rodzice nie zawsze zwracają na to uwagę, co prowadzi do rozwoju wady i utrudnia jej późniejsze skorygowanie. Jeżeli rodzice nie mają pewności, czy ich dziecko chodzi w sposób właściwy, wystarczy obejrzeć jego buciki.

W prawidłowo stawianej stopie podeszwa będzie ścierać się równomiernie na całej powierzchni. W przypadku zaburzeń ślady starcia będą np. tylko po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie buta. Gdy coś takiego zauważymy, wówczas należy udać się do ortopedy, który zbada dziecko i ustali stopień i rodzaj wady. Badanie można przeprowadzić w Warszawskich Zakładach Sprzętu Ortopedycznego.

W ofercie WZSO znajdują się buty i sandały dziecięce przeznaczone do korygowania różnych wad postawy: płaskostopia, stóp koślawych, szpotawego ustawienia stawów skokowych, stopy końsko-szpotawej. Buty dla najmłodszych powinny być wykonane ze skóry naturalnej i mieć sztywne zapiętki, dzięki czemu wkładka będzie utrzymywać się na miejscu i spełniać swoją korygującą rolę.

Wkładki i buty ortopedyczne powinny nosić dzieci, które stawiają stopy w złym kierunku. Chodzi o to, żeby na jak najwcześniejszym etapie korygować błędy, bo zaniedbania mogą w przyszłości skutkować poważnymi wadami postawy.

Pomocne w diagnozie może też być zdjęcie rentgenowskie stóp. Małe dzieci najczęściej mają płaskostopie albo stopy koślawe, które należy korygować nie tylko wkładkami ortopedycznymi, ale też codzienną rehabilitacją.

Osoby dorosłe z różnicą w długości kończyn wynoszącą co najmniej 3 centymetry oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia z różnicą wynoszącą co najmniej 2 centymetry, mogą otrzymać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia na zakup obuwia ortopedycznego. Wniosek może wystawić lekarz z Warszawskich Zakładów Sprzętu Ortopedycznego.

Warto wiedzieć

Realizujemy wnioski NFZ