Na rynku dostępne są modele wózków inwalidzkich napędzane siłą mięśni lub silnikiem. Jeżeli możliwości fizyczne niepełnosprawnej osoby uniemożliwiają samodzielne poruszanie kołami, najlepszym wyborem będzie elektryczny wózek inwalidzki.

Kiedy warto wybrać wózek inwalidzki z napędem elektrycznym?

Jeżeli osoba niepełnosprawna po amputacji kończyn dolnych czy poważnym urazie kręgosłupa nie jest w stanie samodzielnie poruszać się na wózku ręcznym, należy wyposażyć ją w wózek z silnikiem. Wózki elektryczne dobrze sprawdzą się również w przypadku osób starszych i dzieci, które ze względu na kiepską kondycję fizyczną mają problemy z przemieszczaniem się na dłuższych dystansach. Model napędzany silnikiem nie obciąża nadmiernie mięśni rąk, umożliwiając samodzielne dotarcie do wybranego celu.

Właściwości wózków elektrycznych

Typ wózka warto dostosować przede wszystkim do poziomu aktywności użytkownika. Sprzęt napędzany silnikiem dostępny w sklepie rehabilitacyjnym zagwarantuje odpowiedni komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Konstrukcja sterowana za pomocą wygodnego joysticka lub intuicyjnego panelu zapewni choremu częściową samodzielność nie tylko w domu, ale również w miejscach publicznych. Warto podkreślić, że możliwe jest też zastosowanie sterowników do obsługi brodą, językiem czy stopą. Standardowy wózek z napędem elektrycznym posiada udźwig do 120 kg i umożliwia osiąganie prędkości do 15 km/h. Wyposażony jest w oświetlenie przednie i tylne oraz migacze, które zwiększają bezpieczeństwo po zmroku. Warto mieć jednak na uwadze, że wózki elektryczne oferowane w sklepach rehabilitacyjnych mają znacznie większe gabaryty niż modele ręczne. W związku z tym mogą generować pewne problemy podczas poruszania się po niewielkim mieszkaniu oraz przy transporcie samochodem. Jeżeli wózek elektryczny jest potrzebny tylko na określony czas, warto skorzystać z usług wypożyczalni wózków inwalidzkich. Zapewne będzie to także dobra okazja do zapoznania się ze specyfiką i podstawowymi parametrami tego typu sprzętu, co prawdopodobnie ułatwi decyzję o ewentualnym zakupie.

Wózek inwalidzki jest nieodzownym elementem w życiu każdej osoby po amputacji kończyn dolnych lub zmagającej się z urazem kręgosłupa. Umożliwia bowiem samodzielne przemieszczanie się oraz zachowanie niezależności w wielu obszarach życia. Możliwość obejrzenia i przetestowania konkretnego modelu w wypożyczalni wózków inwalidzkich znacząco ułatwia wybór, pozwalając na dopasowanie sprzętu do potrzeb i możliwości niepełnosprawnego.