Kamizelka ortopedyczna jest rodzajem opatrunku, stosowanego najczęściej przy urazach barku i jego okolic. Pozwala znacznie skrócić okres stosowania opatrunków gipsowych, gdyż unieruchamia ramię i jednocześnie odciąża oraz zabezpiecza dłoń. Kamizelka ortopedyczna powinna być wykonana z wytrzymałego i przewiewnego materiału. Dzięki temu cała konstrukcja będzie nie tylko skuteczna, ale również komfortowa w użyciu dla pacjenta.

Kiedy stosować kamizelkę ortopedyczną?

Kamizelka ortopedyczna jest stosowana przy wszelkiego rodzaju urazach stawu barkowego, ramiennego, ramienno-obojczykowego czy łokciowego. Będzie to również skuteczne rozwiązanie przy chorobach reumatycznych, po zabiegach ortopedycznych i jako odciążenie w stanach zwyrodnieniowych i zapalnych barku oraz obręczy piersiowej. Kamizelka ortopedyczna może okazać się skuteczna także przy unieruchomieniu i podtrzymaniu kończyny górnej po zdjęciu gipsu.

Sklep ortopedyczny czy wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego?

Kamizelka ortopedyczna to sprzęt, którego z reguły się nie wynajmuje, gdyż jest on stosunkowo niedrogi, a przy tym refundowany. Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego służy raczej do wynajmu bardziej specjalistycznej, a więc droższej aparatury typu wózki inwalidzkie, łóżka rehabilitacyjne czy materace przeciwodleżynowe.

Kamizelkę ortopedyczną można nabyć w każdym sklepie ortopedycznym. Najlepiej odwiedzić w tym celu sklep stacjonarny, gdzie doświadczony pracownik z pewnością pomoże w doborze kamizelki w odpowiednim rozmiarze.

Sprzęt tego rodzaju jest bardzo prosty w użyciu, jednak nie można stosować go przy każdym urazie. Na przykład niektóre zwichnięcia stawu barkowego czy złamania w jego obrębie wymagają stabilizacji w formie gipsu, a kamizelka ortopedyczna może tylko pogłębić uraz. Z tego powodu, zanim odwiedzimy sklep ortopedyczny, warto najpierw skonsultować się z lekarzem specjalistą.