Osoby starsze i chore w ciągu doby mogą spędzać w pozycji leżącej wiele godzin, a w niektórych przypadkach nawet całe dni. Z tego powodu wybór odpowiedniego łóżka rehabilitacyjnego jest niezwykle ważny dla ich zdrowia i komfortu. Na rynku dostępne są modele przeznaczone zarówno do stosowania w szpitalach, jak i w warunkach domowych. Niestety zakup nowego mebla tego typu to dosyć duża inwestycja. Dla pacjentów, którzy mają ograniczony budżet, dobrym rozwiązaniem jest wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych. Jak jednak wybrać model, który najlepiej spełni potrzeby użytkownika?

Dostosowanie łóżka ortopedycznego do choroby i sylwetki

Wybór łóżka rehabilitacyjnego jest uzależniony od wzrostu i wagi osoby, która będzie z niego korzystała, a także od przypadłości, na jaką choruje. Wypożyczalnia łóżek, dla dzieci i młodzieży posiada modele w typie pediatrycznym, a dla ludzi z otyłością tzw. łóżka bariatryczne, które charakteryzują się większym udźwigiem. Konkretny typ mebla można również dopasować do konkretnych dolegliwości, z którymi zmaga się pacjent. Przykładowo osoby z Alzheimerem czy z Parkinsonem potrzebują modelu z regulowanymi nóżkami, które można w dowolnym momencie obniżyć, ułatwiając siadanie i wstawanie z łóżka oraz zapewniając odpowiednią asekurację w razie upadku. Ponadto przy większości schorzeń przydatne okazują się boczne barierki z opcją podnoszenia i opuszczania, a także kółka z blokadą, umożliwiające łatwe przestawianie i unieruchamianie mebla.

Funkcje i dodatki personalizujące

Oprócz podstawowych cech, takich jak wymiary czy siła udźwigu, łóżko rehabilitacyjne powinno być również dostosowane do preferencji użytkującej je osoby.

Wszystkie łóżka rehabilitacyjne posiadają automatyczną regulacje ustawień. W zależności od potrzeb i predyspozycji chorego, jak również opiekunów

Ponadto, każda osoba, która większość czasu spędza w pozycji leżącej, zapewne będzie zainteresowana rozmaitymi dodatkami podnoszącymi komfort użytkowania mebla. Przykładowo dostępne są modele wyposażone w wysięgnik z trójkątem, które umożliwiają samodzielne wstawanie i zmianę pozycji, stolik na jedzenie, książkę lub laptopa, uchwyty na cewnik, kaczkę czy basen oraz specjalne wieszaki na kroplówkę.

Oprócz funkcjonalności ważny jest także wygląd mebla, dlatego wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych udostępnia nie tylko typowo szpitalne modele, ale także te z drewnianymi elementami czy ciekawymi obiciami.

Łóżko rehabilitacyjne jest podstawowym elementem wyposażenia mieszkania czy domu, dla osób, które większość dnia spędzają w pozycji leżącej. Przed zakupem tego rodzaju sprzętu, warto rozważyć również jego wypożyczenie.