Choroby reumatyczne nie zawsze są tzw. chorobami pierwotnymi, często mają inne podłoża, takie jak nowotwór czy zmiany zwyrodnieniowe kości. Wynikiem reumatyzmu stóp są przede wszystkim stany zapalne i zaburzenia funkcjonowania układu ruchu.

W przypadku stopy reumatoidalnej o zmianach reumatycznych może informować jakiekolwiek trwałe ograniczenie zakresu ruchu stopy lub jej części. W przypadku odczucia nawet niewielkiego, ale przewlekłego bólu w powyższych przepadkach obowiązkowo należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ dolegliwość może nie być związana z jednorazową kontuzją.

Wkładki ortopedyczne a badania lekarskie

Lekarz przed doborem odpowiednich wkładek ortopedycznych musi przeprowadzić szereg badań statycznych i dynamicznych, aby móc określić rozkład obciążenia stóp na podeszwowej stronie i funkcjonowanie układu ruchu i samej stopy. Ponadto po zbadaniu dotykowym, które pozwoli określić poziom sztywności stawów, lekarz określa, jakich wkładek ortopedycznych powinien używać pacjent.

Dlaczego zdecydować się na wkładki ortopedyczne?

Indywidualnie dobrane wkładki ortopedyczne są rozwiązaniem stosowanym nie tylko w leczeniu chorych stóp, ale również w profilaktyce. Zapobiegają one pogłębianiu się choroby stopy reumatoidalnej, eliminują ból z nią związany oraz poprawiają wygodę chodzenia. Dodatkowo zmniejszając obciążenie i zmęczenie stóp, wspomagając mięśnie stabilizujące stopę.

Najważniejszym jest, żeby wkładki tworzone były „na miarę”. Źle skonstruowana wkładka ortopedyczna nie tylko nie pomoże, ale może zaszkodzić i pogłębić dolegliwości związane ze stopą reumatoidalną. Dlatego ważnym jest, żeby oddać się w tej sprawie specjalistom i nie działać na własną rękę.