Chodzenie, podobnie jak oddychanie czy mruganie to czynności, które wykonujemy w sposób mimowolny i nieświadomy. Z tego powodu często nie zwracamy uwagi, na to jak chodzimy. Swoją postawę oraz sposób poruszania zaczynamy korygować, dopiero gdy zaczynamy odczuwać silny ból. Do najczęstszych dolegliwości powodowanych złym ułożeniem stóp podczas chodzenia, są bóle pleców oraz bioder. Bagatelizowanie takich objawów może skutkować trwałym uszczerbkiem na zdrowiu oraz powstaniem uciążliwych zwyrodnień. Płaskostopie, bo o nim mowa, to bardzo popularne schorzenie, polegające na obniżeniu lub całkowitym zaniku sklepienia stopy, w wyniku czego w całości przylega ona do podłoża. Bardzo skutecznym sposobem na walkę z tym zwyrodnieniem są wkładki ortopedyczne na płaskostopie.

Wkładki – jakie wybrać?

Zastosowanie wkładek ortopedycznych może skutecznie zneutralizować ból, a z czasem poprawić łuk stopy. Jednak do pełnego rozwiązania tych problemów konieczne jest wzmocnienie mięśni stabilizujących stopę. W tym celu warto skontaktować się z fizjoterapeutą, który przedstawi odpowiedni zestaw ćwiczeń.

Wybierając wkładki ortopedyczne na płaskostopie, musimy mieć na uwadze, aby miały one odpowiedni kształt i wielkość. Obecnie na rynku dostępne są wkładki dostosowane do każdego rodzaju wady i stopnia zaawansowania zwyrodniania. Najpopularniejsze są te supinujące piętę, supinujące łuk podłużny oraz korytkowe. Przed dokonaniem wyboru konkretnego modelu, niezbędna będzie konsultacja ze specjalistą. Ważną kwestią, która wpływa na funkcjonalność i skuteczność wkładek, jest również materiał, z które są one wykonane. Najlepiej sprawdzą się wkładki ortopedyczne na płaskostopie wykonane z delikatnej i miękkiej skóry, które zapewnią naszej stopie swobodne oddychanie oraz ograniczą potliwość. Mając na uwadze fakt, iż w butach spędzamy większość dnia, warto wybrać wkładki elastyczne, które idealnie dopasują się do kształtu stopy.

Jak dbać o wkładki?

W zakresie pielęgnacji wkładek musimy przede wszystkim pamiętać, aby postępować zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji dołączonej przez producenta.

Noszenie wkładek ortopedycznych na płaskostopie gwarantuje stabilność podczas chodzenia oraz pozwala zneutralizować ból. Każdy zakup wkładki wymaga oczywiście konsultacji ze specjalistą.