Letnie miesiące skłaniają do większej aktywności na świeżym powietrzu oraz do wakacyjnych wyjazdów. W przypadku osób niepełnosprawnych ruchowo warto kompleksowo przygotować się do wyjazdu, tak aby uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań i komplikacji.

Transport i zakwaterowanie

Zależnie od kierunku destynacji osoba niepełnosprawna może zdecydować się na podróż samochodem, autokarem, pociągiem lub samolotem. Proteza ręki czy nogi może jednak utrudniać wejście do pojazdu i załadowanie ciężkich bagaży oraz negatywnie wpływać na komfort całego wyjazdu. Zanim wybierzemy konkretny sposób transportu, powinniśmy przede wszystkim odpowiednio wcześnie sprawdzić czy jest on przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (np. podesty, szersze siedzenia).

W każdym przypadku należy również sprawdzić pokój, który zamierzamy zarezerwować. Proteza nogi elektroniczna, wózek inwalidzki czy proteza ręki wymaga nieco innego przystosowania pomieszczeń. Progi, niedobór przestrzeni manewrowej, zbyt wysokie meble, brak podjazdu dla wózków, wanna zamiast prysznica to tylko niektóre aspekty, które mogą okazać się dużym utrudnieniem. Nie należy oczywiście poprzestawać na miejscu zakwaterowania – warto zapytać o teren przylegający do obiektu. Podjazdy, obniżona lada recepcji, poręcze czy winda to standardowe udogodnienia, które pozwolą na swobodne poruszanie się po ośrodku. Szczegółowe informacje tego typu zazwyczaj można znaleźć na portalach z rekomendacjami.

Opieka zdrowotna i bezpieczeństwo

Proteza ręki czy proteza nogi elektroniczna w czasie wyjazdu może ulec awarii, dlatego warto wcześniej znaleźć kontakt do lokalnej wypożyczalni lub przedsiębiorstwa zajmującego się sprzętem rehabilitacyjnym. Warto pamiętać również o wyrobieniu karty EKUZ, która potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE. Niezależnie od tego, czy wyjazd ma charakter indywidualny, czy jest zorganizowany przez biuro podróży, bezwzględnie należy wykupić ubezpieczenie.

Odpowiednia organizacja i szczegółowe zaplanowanie wakacyjnego wyjazdu znacząco ograniczy ryzyko wypadku czy rozmaitych utrudnień i niedogodności. W tym przypadku szczególny nacisk warto położyć na komfort transportu i zakwaterowania oraz własne bezpieczeństwo.