Protezy stanowią furtkę do lepszego życia bez ograniczeń. Lata kontaktów z pacjentami i wsłuchiwania się w ich potrzeby doprowadziły do wyprodukowania specjalistycznych protez sportowych. Niezależnie od tego, czy brak kończyny towarzyszy pacjentowi od urodzenia czy na skutek nieszczęśliwego wypadku – nie musi to wcale oznaczać rezygnacji z praktykowania ulubionych sportów. Praca naukowców zaowocowała opracowaniem specjalnych protez do biegania. Jak działają? Czym różnią się od pozostałych? O tym poniżej.

Protezy sportowe stanowią odpowiedź na potrzeby aktywnych pacjentów

Sportowy tryb życia to nie tylko wyrzeźbione mięśnie i dobra kondycja – aktywność ruchowa oferuje także lepsze samopoczucie i higienę psychiczną. Brak kończyny wcale nie musi oznaczać rezygnacji z ulubionych zajęć, takich jak bieganie, siłownia czy taniec. Jeżeli amputacja nastąpiła wskutek wypadku lub choroby – wówczas niezbędna po zabiegu będzie indywidualnie opracowana rehabilitacja. Włączenie odpowiedniej protezy sportowej pozwoli z powodzeniem wrócić do ulubionych aktywności. Dostępne systemy protezowe umożliwiają powrót do pożądanych sportów i joggingu nawet po wymagających górskich trasach.

Różnorodne propozycje pozwalają znaleźć odpowiednie protezy także dla tych osób, które zajmują się wyczynową uprawą sportu.

Jakie elementy sportowych protez odpowiadają za ich sukces w codziennym użytkowaniu?

Bieganie i pozostałe sportowe aktywności wymagają zastosowania innych protez niż te, które służą do codziennego funkcjonowania. Poniżej przegląd elementów, które oferują sprawność umożliwiającą włączenie się do zajęć sportowych.

Dopasowany lej

W trosce o zapewnienie najwyższego stopnia ochrony i wygody niezbędnym krokiem jest wykonanie dedykowanego leja, który powstaje w ramach indywidualnego dopasowania dla każdego pacjenta. Odbywa się to z pomocą gipsowego odlewu. Jak najlepsze dopasowanie umożliwia wygodę podczas biegu.

Z reguły jest on wykonany z dwóch warstw. Zewnętrzna stanowi sztywną ramę, z kolei wewnętrzny wkład jest pokryty miękką płytą lub silikonem. Dlaczego? Wszystko dla stworzenia jak najbardziej wygodnych warunków podczas noszenia. Specjalistyczne wkłady zostały zaprojektowane w ten sposób, aby stanowić skuteczną barierę przed wydzielaniem nieprzyjemnego zapachu i namnażaniem bakterii.

Z kolanem sportowym nie będziesz odczuwać dyskomfortu podczas ćwiczeń

Podczas biegu i uprawiania innych sportów niezbędne jest zaangażowanie kolana. W przypadku protez sportowych wraz ze specjalnym kolanem – nadążenie za przybranym tempem odbędzie się bez większych problemów. Wartość dodaną stanowi lekkość konstrukcji i wytrzymałość oraz zastosowanie zarówno podczas weekendowych ćwiczeń jak i przy bardziej wymagających zajęciach.

Stopa sportowa zapewnia bezpieczeństwo w trakcie treningu

Atutem stóp sportowych jest przede wszystkim kilka poziomów sztywności – dzięki temu można dopasować model do własnej masy ciała. Odpowiadają one także za bezpieczeństwo przy mocniejszych uderzeniach za sprawą lekkiej sprężyny węglowej.

Protezy sportowe a tradycyjne

Protezy sportowe używane do celów rekreacyjnych i sportowych mają na celu wspomóc użytkownika w jak największej efektywności przy zachowaniu fizjologicznego sposobu przemieszczania się.

Przy tworzeniu protez wykazano się połączeniem najnowocześniejszych technologii. Wszystko po to, aby zapewnić pacjentom możliwie najwyższy stopień sprawności, bezpieczeństwo i wygodę podczas uprawiania sportu.

Sport z protezą bez ograniczeń

Coraz większy odsetek Polaków przestaje stawiać znak równości między utratą kończyny a rezygnacją ze sportu. Poza zmianą mentalności i ewolucją poglądów przyczyniły się do tego także media, które opisywały historie dokonań osób z niepełnosprawnościami. Na rodzimym gruncie jest to np. wyczyn Jana Meli, który jest najmłodszym zdobywcą obu biegunów. Takie przykłady, podobnie jak tysiące innych przyczyniły się do zmian w mentalności. Pokazywanie żywych przykładów na pokonywanie ograniczeń własnego ciała pozwala wierzyć, że życie po amputacji może być równie aktywne!

Specjalistyczne protezy sportowe – dlaczego warto?

Dzięki postępowi technologicznemu utrata kończyny nie oznacza konieczności drastycznych zmian w stylu życia i rezygnacji z ulubionych sportów. Po indywidualnie zaproponowanej rehabilitacji skorzystanie z protezy sportowej umożliwi stopniowy powrót do dawnego stylu życia i preferowanych aktywności. Dedykowane rozwiązania pozwalają na ćwiczenia na równi z osobami w pełni sprawnymi w tych samych dyscyplinach.