Amputacja kończyny dolnej i zastąpienie jej protezą z początku wielu osobom wydaje się czymś abstrakcyjnym. Tak naprawdę jednak kluczowe jest odpowiednie nastawienie. Nie będziesz w stanie przebiec maratonu po dwóch tygodniach rehabilitacji. Pamiętaj jednak, że systematyczna praca i profesjonalna pomóc pozwoli Ci osiągnąć samodzielność w codziennym życiu.

Czynników, które wpływają na powodzenie rehabilitacji po amputacji kończyny jest kilka. Należy dołożyć wszelkich starań, aby cały proces przebiegał świadomie. Plan rehabilitacji musi być indywidualnie dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości – podobnie jak kształt i profil protezy. Tylko w takim przypadku będziesz w stanie – małymi krokami – powrócić do rzeczywistości sprzed amputacji.

Główne zasady rehabilitacji po amputacji kończyny – stopniowy powrót do rzeczywistości

W przypadku rehabilitacji pośpiech jest absolutnie zakazany. Wszelkiego rodzaju aktywności, ćwiczenia i wyzwania powinny być zaproponowane przez fizjoterapeutę, który tę rehabilitację nadzoruje. Tylko fachowiec dysponuje bowiem odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, aby skutecznie ocenić Twoje indywidualne możliwości i dobrać najlepsze rozwiązania. Nie podejmuj intuicyjnych działań na własną rękę – jedna nieprzemyślana aktywność jest bowiem w stanie zniweczyć nawet kilka miesięcy trudnej rehabilitacji. Jeśli nasuwają Ci się na myśl jakieś pomysły lub sugestie co do poprawienia swoich zdolności motorycznych – koniecznie skonsultuj je ze swoim fizjoterapeutą. Rzadko kiedy jednak zdarza się, że nie uwzględnił on wcześniej możliwości, która wpadła Ci do głowy.

Budowa protezy – jak duże ma znaczenie dla powodzenia rehabilitacji?

Idealne dopasowanie protezy względem Twojej budowy i wymiarów jest jedną z najważniejszych kwestii podczas rehabilitacji. Przy zakupie protezy koniecznie i bezwzględnie stosuj się do zaleceń fizjoterapeuty. Nawet drobne zmiany są bowiem w stanie bardzo źle wpłynąć na Twoją postawę i codzienne funkcjonowanie przy użytkowaniu protezy. Warto również zwrócić uwagę na noszone przez Ciebie obuwie – nie tylko rozkład i grubość podeszwy, ale również jej strukturę i twardość.

Ponownie jednak – to, jakiego rodzaju buty będą dla Ciebie najlepsze uzależnione jest od indywidualnych wskazań: konkretnej długości protezy, budowy Twojego ciała czy wagi. Jeśli masz wątpliwości podczas wyboru – po prostu zapytaj swojego fizjoterapeuty, jakie obuwie sprawdzi się w Twoim przypadku najlepiej.

Nauka chodzenia w protezie – systematyczna praca kluczem do efektów

Nauka chodzenia w protezie kompleksowo pozwala wzmocnić Twoją siłę, wytrzymałość i koordynację w taki sposób, abyś mógł na co dzień funkcjonować całkowicie samodzielnie. Pierwszą istotną kwestią, nad którą będzie z Tobą pracował terapeuta jest poprawne zakładanie i zdejmowanie protezy. Od tego zależy bowiem efektywność całej dalszej pracy. Następna w kolejności jest nauka siadania i wstawania. Te czynności bowiem wykonujemy każdego dnia po kilkadziesiąt – jeśli nie kilkaset razy. Bardzo ważne więc, aby stały się dla Ciebie jak najbardziej naturalne i intuicyjne. Docelowo – ćwiczone z terapeutą techniki staną się Twoim nawykiem i nie będziesz się nad nimi zastanawiał podczas codziennego funkcjonowania. Aby to osiągnąć konieczne są jednak godziny ćwiczeń i powtarzanie owych czynności wielokrotnie. Musisz więc znaleźć w sobie mobilizację i cierpliwość. Niezwykle ważne jest również wsparcie Twoich najbliższych.

Na każdym etapie pracy warto, aby bliska Ci osoba przyglądała się poszczególnym technikom i zapamiętywała je. Dzięki temu będzie wiedziała na co zwracać uwagę na co dzień – przynajmniej na początku Twojej nauki funkcjonowania z protezą. Każdy kolejny etap będzie po czasie stawał się coraz łatwiejszy, aż będziesz sobie w stanie poradzić bez żadnej pomocy. To jest bowiem ostatecznym celem rehabilitacji.

Chód i wchodzenie po schodach w protezie – jak to wygląda w praktyce?

W momencie, kiedy przyswoisz całkowicie umiejętności i techniki związane z używaniem protezy – przyjdzie czas na naukę chodzenia. Na początku jest to płaska powierzchnia, gdzie asekuruje Cię specjalna poręcz. Trening na tym etapie będzie skupiał się na równowadze i koordynacji oraz umiejętności odpowiedniego obciążania protezy. Ogromną rolę odgrywa tutaj poprawna postawa ciała. Bardzo pomocne mogą się w związku z tym okazać ćwiczenie wzmacniające siłę mięśni – zwłaszcza partii znajdujących się na tułowiu.

Początkowo ćwiczenia chodu będą odbywały się na niewielkiej odległości przy poręczy. W miarę postępów ten dystans będzie ulegał wydłużeniu, a poręcz zostanie zastąpiona balkonikiem, kulami lub innymi narzędziami pomocniczymi. Stopniowa redukcja pomocy doprowadzi do momentu, gdy będziesz w stanie bez trudu chodzić samodzielnie. To jest właśnie czas, aby rozpocząć naukę chodzenia po nierównych powierzchniach.

Fizjoterapeuta dobierze dla Ciebie odpowiednią technikę, która pozwoli na samodzielne wchodzenie po schodach i innych nierównych powierzchniach. Wielokrotnie bowiem w codziennym życiu zdarzają się sytuacje, w których stanowi to dużą komplikację.