Ortezy i protezy to dwa rodzaje urządzeń ortopedycznych, które stosowane są w przywracaniu sprawności fizycznej. Różnorodne wydarzenia życiowe sprawiają, że sprawność naszego ciała zostaje zaburzona. Wówczas szukamy rozwiązań, które pomogą nam jak najlepiej funkcjonować każdego dnia i wykonywać codzienne czynności w jak najlepszy sposób. Z pomocą przychodzą właśnie produkty ortopedyczne – ich wybór, a także odpowiednie dopasowanie uzależnione jest przede wszystkim od potrzeb i rodzaju niesprawności fizycznej. Orteza i proteza to aparaty ortopedyczne, które zgodnie z zaleceniami i wskazaniami lekarskimi są dostosowywane do potrzeb pacjenta. Czym więc się różnią? Zapraszamy do krótkiej lektury!

Czym jest orteza i jakie są jej funkcje?

Orteza jest urządzeniem ortopedycznym służącym do doleczania bądź zachowawczego leczenia schorzeń narządów ruchu, zarówno w okresach ostrych choroby, przewlekłych jak i po jej zakończeniu. Nowoczesna technologia produkcji ortez sprawia, że są one wykonane z wysokiej jakości materiałów. Materiały, z których są uszyte przepuszczają powietrze, aby poprawić komfort codziennego użytkowania, a co za tym idzie poruszania się. Dzięki ortezie możliwe jest usztywnienie chorego stawu, odciążenie go i ustawienie w takiej pozycji, aby podczas poruszania nie dochodziło do jego ponownego uszkodzenia. Ortezy wykonywane są w różnych rozmiarach, dzięki temu można dopasować je bez problemu do wielkości kończyny oraz wieku pacjenta. Dodatkowo wykonywane są w różnych stopniach twardości, aby móc jak najszybciej przywrócić sprawność chorej kończyny czy stawu.

Podstawą skróconego okresu rekonwalescencji jest dobrze dobrana orteza. Aby móc jak najlepiej dobrać ją do potrzeb pacjenta należy przede wszystkim ustalić: jakie jest przeznaczenie wykorzystania ortezy, jak długo będzie noszona, a także jaki jest stopień niepełnosprawności.

Proteza – podstawowe informacje

Jedną z ciężkich sytuacji w życiu człowieka jest utrata kończyny. Jednak rozwój technologii i jej nieustanny postęp sprawiły, że na rynku dostępne są różne rozwiązania protez kończyn. Ich podstawowym zadaniem jest zastąpienie utraconej kończyny. To właśnie dzięki nim możliwy jest powrót do sprawności i wykonywanie podstawowych czynności życia codziennego. Dobór odpowiedniej protezy uzależniony jest od różnych czynników m. in.  od momentu amputacji kończyny. Wszystko zależy od tego jak kończyna się goi i jaka była przyczyna jej amputacji. W przypadku, gdy kikut jest dobrze zaleczony możliwe jest dopasowanie i wybranie odpowiedniej protezy. Warto podkreślić, że tylko dobrze dobrana proteza jest w stanie przywrócić pełną sprawność tak, aby móc być aktywnym, uprawiać sport i korzystać z życia. Amputacja kończyny nie jest wcale życiową wyrocznią- trzeba jedynie przejść przez proces protezowania i w późniejszym etapie cieszyć się życiem.

Jednym z najważniejszych, a zarazem podstawowych kroków jest wybór odpowiedniej pracowni protetycznej. Na rynku znaleźć można wielu producentów, ale wybór tego odpowiedniego przekładać się będzie później na jakość naszego życia. Trzeba pamiętać, że proteza będzie nam towarzyszyć każdego dnia, dlatego musi być wykonana z wysokiej jakości materiałów.

Orteza a proteza – podstawowe różnice

Po przybliżeniu jakie funkcje pełni orteza i proteza możemy wskazać więc ich podstawowe różnice. Najważniejszą różnicą, która odróżnia te dwa urządzenia ortopedyczne jest przede wszystkim potrzeba zastosowania i funkcja, którą będą spełniać. Orteza ma za zadanie doleczać przed i pooperacyjne oraz leczyć zachowawczo tam, gdzie leczenie operacyjne nie rokuje zupełnie poprawy, natomiast proteza zastępuje amputowaną kończynę. Analizując czas możemy wskazać, że większość ortez wykorzystywana jest tymczasowo, aby przywrócić sprawność chorej kończyny. W przypadku, gdy okres rekonwalescencji się kończy orteza zostaje ściągnięta i nie ma potrzeby dłużej jej używać. Tylko w wyjątkowych przypadkach konieczne jest na stałe używanie ortezy. Proteza natomiast pełni funkcję stałego aparatu ortopedycznego, jest używana w sposób ciągły, każdego dnia i do końca życia. Ortezy pełnią funkcję korekcyjne, stabilizujące, unieruchamiające, odciążające, kinetyczne i specjalne. Proteza zaś ma za zadanie zastąpić kończynę, która uległa amputacji. Jest to kluczowa różnica, która odróżnia te dwa urządzenia od siebie.

Na koniec warto również podkreślić, że w przypadku konieczności zakupu protezy jak i ortezy możliwe jest uzyskanie dofinansowania, które pozwoli obniżyć koszty zakupu tego urządzenia. Jak wiadomo zakup protezy wiąże się ze sporym wydatkiem. Na jaką pomoc można liczyć? Przede wszystkim korzystając z limitu NFZ- wówczas zakup jest w pełni refundowany. Można również starać się o zwrot poniesionych kosztów z MOPS lub PCPR albo skorzystać z programu PFRON.