Od ponad roku życie na świecie toczy się w cieniu panującej pandemii. Nie tylko zostaliśmy zmuszeni do zmiany swoich nawyków, ale także do ograniczenia naszych kontaktów społecznych i przemieszczania się. Na każdym kroku w placówkach, które pozostały otwarte, witają nas preparaty do odkażania rąk, a także jednorazowe maseczki. Nie da się więc ukryć, że nasze dotychczasowe przyzwyczajenia i nawyki, musiały zaakceptować panujące na całym świecie restrykcje i ograniczenia. Pandemia uderzyła najmocniej w osoby niepełnosprawne, które np. korzystają z protez kończyn lub poruszają się na wózku inwalidzkim, a także przy pomocy balkonika. Jak mogą oni zadbać o odpowiednią higienę i bezpieczeństwo w tym trudnym czasie?

Osoby korzystające z protezy kończyn

Jedną z rekomendacji, która ma zmniejszyć ryzyko zakażenia się COVID-19 jest częste mycie rąk odpowiednimi preparatami, a także dezynfekcja przed wejściem do miejsc publicznych. Wirus przenosi się bardzo szybko, nawet na przedmiotach codziennego użytku. Oznacza to, że każde dotknięcie zakażonej powierzchni, może skończyć się dla nas zainfekowaniem. Jak mogą w tej sytuacji poradzi sobie osoby, które korzystają z protez kończyn?

Dbanie o higienę protezy ręki w czasie pandemii

Jeśli korzystasz z protezy ręki, nie możesz zapominać o jej odpowiedniej dezynfekcji i oczyszczaniu. Na powierzchni protez, zwykle gromadzi się wiele bakterii, a w obecnych czasach, może być ona także jednym z przedmiotów, który przyczyni się do zakażenia COVID-19. W pierwszej kolejności musisz wiedzieć, że w przypadku dezynfekcji, najlepiej sprawdzają się preparaty, które w swoim składzie zawierają około 60% alkoholu, 0,5% nadtlenku wodoru lub 0,1% podchlorynu sodu. Upewnij się także, że twoja proteza jest wykonana z materiału, który na te środki chemiczne jest w pełni odporny. W pierwszej kolejności, przemyj preparatem zdrową dłoń i zdejmij protezę. Następnie odkaź ją, nie pomijając przestrzeni między palcami, a także mocowań. Na sam koniec, by pozbyć się zapachu, możesz umyć ją letnią wodą. Jeśli zaś wchodzisz do sklepu, nie zapomnij zdezynfekować zarówno zdrowej dłoni jak i części protezy, która narażona będzie na kontakt z przedmiotami, które mogą stanowić potencjalne źródło zakażenia.

Dbanie o higienę protezy nogi w czasie pandemii

Osoby korzystające z protezy nogi, mają nieco ułatwione zadanie. Zazwyczaj na protezę nakładamy skarpetę i buty, co potencjalnie pomoże nam zadbać o higienę. Niemniej jednak zbliża się lato, a wraz z nim zrezygnujemy z długich spodni i ciężkich butów. W takim przypadku, zawsze po powrocie do domu, musimy w pierwszej kolejności zdezynfekować ręce, a następnie ostrożnie zdjąć protezę nogi i również ją zdezynfekować. Nie wolno pominąć mocowań i zapięć protezy. Po dezynfekcji, by zmyć nieprzyjemny, chemiczny zapach, można ją umyć ciepłą wodą.

Korzystanie z kul i balkonika w dobie COVID-19

Osoby korzystające z kul lub poruszające się o balkoniku powinny szczególną uwagę zwrócić na higienę tego typu sprzętu. Okazuje się, że wystarczy jeden dotyk osoby zakażonej, by zwiększyć ryzyko przeniesienia się na nas wirusa. W takim wypadku, kule po każdym powrocie do domu, powinny zostać zdezynfekowane odpowiednim preparatem przeznaczonym do odkażania powierzchni metalowych i plastikowych. To samo tyczy się balkonika do chodzenia. Podczas odkażania, należy szczególną uwagę zwrócić na uchwyty i elementy, które bezpośrednio stykają się z naszymi dłońmi. Warto także skorzystać z gumowych rękawiczek, które będą stanowiły barierę pomiędzy naszą skórą dłoni, a uchwytami kul czy balkonika, a tym samym zmniejszymy ryzyko zakażenia i transmisji wirusa.

Jak zadbać o higienę poruszając się na wózku inwalidzkim?

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, powinny przestrzegać takich samych zasad higieny, jak osoby w pełni zdrowe. Oznacza to, że przed wizytą w sklepie czy przychodni lekarskiej, powinni przystanąć i zdezynfekować dłonie, a także wykorzystywać jednorazowe rękawiczki, by ograniczyć kontakt dłoni z kołami wózka inwalidzkiego. Co więcej, po powrocie do domu, o ile istnieje taka możliwość, powinno się zdezynfekować każdy z elementów wózka, rozpoczynając od siedziska, po uchwyty, kończąc na kołach i podstawce na nogi. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy poprosić o pomoc rodzinę lub pracowników opieki. Kolejno należy ponownie zdezynfekować dłonie, a następnie umyć je wodą z mydłem, przed co najmniej 30 sekund. Pamiętajmy także, by osoba która pcha nasz wózek inwalidzki, zdezynfekowała swoje dłonie i używała jednorazowych rękawiczek. Warto w takim przypadku, zawsze mieć pod ręką płyn do dezynfekcji dłoni, by po każdorazowym kontakcie z kołami wózka lub innymi przedmiotami, można było szybko je zdezynfekować.