Odleżyny, czyli uszkodzenia skóry, tkanek oraz kości to częsty problem ludzi obłożnie chorych, oraz ich opiekunów. Powstają one na skutek długotrwałego niedokrwienia i niedotlenienia tkanek, w miejscach, w których ciało człowieka leżącego styka się z podłożem, czyli w okolicy krzyżowej, na pośladkach, łopatkach, piętach, łokciach czy potylicy. Odleżyny są trudne w pielęgnacji i niebezpieczne dla chorego, gdyż w skrajnej postaci mogą prowadzić do groźnych dla życia zakażeń. Właściwa profilaktyka jest najlepszym i najbardziej skutecznym środkiem w walce z odleżynami. Zarówno w zapobieganiu, jak i w leczeniu odleżyn skuteczny może okazać się materac przeciwodleżynowy.

Jaki materac przeciwodleżynowy wybrać?

Istnieją różne rodzaje materaców przeciwodleżynowych, które dostosowane są do stopnia zaawansowania odleżyn oraz potrzeb chorego. Należą do nich:

Jakie są koszty zakupu materaca przeciwodleżynowego?

Koszty zakupu materaca przeciwodleżynowego są zróżnicowane w zależności od jego rodzaju. Ceny wahają się w graniach od 100 do kilkuset złotych. Możliwa jest również refundacja NFZ, która przysługuje raz na 3 lata osobom trwale przykutym do łóżka oraz tym po urazach rdzenia kręgowego. Możliwa jest refundacja do 70% wartości materaca, z udziałem własnym w wysokości 30%. Do otrzymania refundacji konieczne jest pobranie od lekarza specjalisty lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej wniosku, który po potwierdzeniu przez NFZ będzie można przedstawić i zrealizować w każdej placówce mającej podpisaną umowę z NFZ.

Zakup materaca przeciwodleżynowego jest podstawą właściwej pielęgnacji w przypadku chorego, który jest trwale unieruchomiony. Materac tego typu może skutecznie zapobiec powstawaniu ran na ciele, a także przeciwdziałać ich pogłębianiu się oraz poprawiać skuteczność leczenia.