Sklep Rehabilitacyjny | WZSO image 8

Materac przeciwodleżynowy, czyli podstawa pielęgnacji dla osób przykutych do łóżka

Odleżyny, czyli uszkodzenia skóry, tkanek oraz kości to częsty problem ludzi obłożnie chorych, oraz ich opiekunów. Powstają one na skutek długotrwałego niedokrwienia i niedotlenienia tkanek, w miejscach, w których ciało człowieka leżącego styka się z podłożem, czyli w okolicy krzyżowej, na pośladkach, łopatkach, piętach, łokciach czy potylicy. Odleżyny są trudne w pielęgnacji i niebezpieczne dla chorego, gdyż w skrajnej postaci mogą prowadzić do groźnych dla życia zakażeń. Właściwa profilaktyka jest najlepszym i najbardziej skutecznym środkiem w walce z odleżynami. Zarówno w zapobieganiu, jak i w leczeniu odleżyn skuteczny może okazać się materac przeciwodleżynowy.

Jaki materac przeciwodleżynowy wybrać?

Istnieją różne rodzaje materaców przeciwodleżynowych, które dostosowane są do stopnia zaawansowania odleżyn oraz potrzeb chorego. Należą do nich:

  • Statyczne materace przeciwodleżynowe – znajdują zastosowanie w profilaktyce oraz w przypadku mało zaawansowanych odleżyn. Ich działanie polega na równomiernym rozłożeniu nacisku ciała na powierzchnię materaca, tak by ucisk ten nie koncentrował się w konkretnym miejscu i nie sprzyjał powstawaniu odleżyn. Najpopularniejsze są materace statyczne piankowe, piankowo-żelowe i wodne.
  • Zmiennociśnieniowe materace przeciwodleżynowe – tego rodzaju materace zbudowane są z komór w kształcie rur lub bąbelków, do których zasysane jest powietrze z kompresora za pomocą pompki. Zapobiega to naciskowi ciała na materac w jednym miejscu, a do tego zapewnia swego rodzaju masaż ciała. Stosuje się je u chorych z bardziej zaawansowanymi odleżynami.

Jakie są koszty zakupu materaca przeciwodleżynowego?

Koszty zakupu materaca przeciwodleżynowego są zróżnicowane w zależności od jego rodzaju. Ceny wahają się w graniach od 100 do kilkuset złotych. Możliwa jest również refundacja NFZ, która przysługuje raz na 3 lata osobom trwale przykutym do łóżka oraz tym po urazach rdzenia kręgowego. Możliwa jest refundacja do 70% wartości materaca, z udziałem własnym w wysokości 30%. Do otrzymania refundacji konieczne jest pobranie od lekarza specjalisty lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej wniosku, który po potwierdzeniu przez NFZ będzie można przedstawić i zrealizować w każdej placówce mającej podpisaną umowę z NFZ.

Zakup materaca przeciwodleżynowego jest podstawą właściwej pielęgnacji w przypadku chorego, który jest trwale unieruchomiony. Materac tego typu może skutecznie zapobiec powstawaniu ran na ciele, a także przeciwdziałać ich pogłębianiu się oraz poprawiać skuteczność leczenia.