Czas powrotu do trybu życia sprzed amputacji kończyny jest kwestią indywidualną. Poczucie bezradności, ograniczona mobilność, stany depresyjne – skala intensywności tych odczuć jest u każdego inna. Amputacja to co prawda najbardziej radykalny z możliwych sposobów leczenia, pozwala jednak odzyskać dużą sprawność. Połączenie rehabilitacji i nowoczesnych rozwiązań protetycznych sprawia, że powrót do samodzielności oraz prowadzenie aktywnego trybu życia są jak najbardziej realne. Po przyzwyczajeniu się do funkcjonowania z protezą okazuje się, że rezygnacja z uprawiania ulubionych sportów to nonsens! Proces adaptacji u osób, które utraciły kończyny we wczesnym etapie życia przebiega nieco inaczej. Niezależnie od wieku i okoliczności, które doprowadziły do skorzystania z protez – spełnianie marzeń i możliwość samorealizacji to wartości dodane, jakie charakteryzują nasze systemy.

Sport to dla wielu osób synonim zdrowia. Niekiedy jest to pasja albo sposób na życie. Poranny jogging jako energizujący początek dnia, popołudniowe zajęcia na siłowni, taniec czy gra w siatkówkę – to tylko przykłady popularnych zajęć, które pozwalają zachować ciało i umysł w dobrej kondycji.

Noszenie protezy wcale jednak nie oznacza, że jest się skazanym na osiąganie gorszych wyników w ulubionym sporcie.

Jeśli amputacja była następstwem choroby lub wypadku – bezpośrednio po zabiegu niezbędnym elementem będzie rehabilitacja. Ogólny stan zdrowia i szybkość gojenia się rany determinują rodzaj i częstotliwość ćwiczeń.

Zazwyczaj po roku rehabilitacji można wrócić do ulubionego rodzaju sportu, takiego jak np.:

– bieganie,

– ćwiczenia na siłowni,

– taniec,

– fitness,

– pływanie.

W przypadku zwykłej aktywności fizycznej standardowa proteza będzie w pełni wystarczającym rozwiązaniem.

Protezy sportowe

Dla wszystkich entuzjastów intensywnego biegania mamy dobre wieści – oferowane systemy protezowe pozwalają z powodzeniem wrócić do joggingu nawet po wymagających trasach. Oferowane propozycje sprawdzą się też w przypadku osób, które uprawiają sport wyczynowo. Wygoda i funkcjonalność to dodatkowe atuty, które cechują nasze protezy.

Pływanie czy tenis a proteza? To się nie wyklucza!

Potwierdza to historia młodego sportowca z Francji, Theo Curina. W wieku 6 lat zachorował na zapalenie opon mózgowych, które okazało się fatalne w skutkach. Lekarze prowadzący Theo podjęli decyzję o usunięciu wszystkich kończyn, aby ocalić życie chłopca. Odskocznią stało się dla niego pływanie – przyczynił się do tego Philipp Croizon, któremu w wieku 26 lat amputowano ręce i nogi po porażeniu prądem. Philipp zaraził młodego Curina pasją do pływania. Ulokowana energia nie poszła na marne – w 2016 roku, mając zaledwie 16 lat, Theo zapracował na srebrny medal podczas mistrzostw świata Europy na 200 metrów stylem dowolnym. W tym samym roku wziął też udział w igrzyskach paraolimpijskich zyskując miano jednego z najlepszych niepełnosprawnych pływaków. Z powodzeniem uprawia także tenis – to wszystko dzięki dedykowanym protezom.

Usunięcie kończyn nie jest równoznaczne z radykalną zmianą trybu życia. Przedstawione historie potwierdzają, że ograniczenia mogą tkwić wyłącznie w sposobie myślenia. Po indywidualnym okresie rekonwalescencji proteza kończyn dolnych lub górnych otwiera nowe możliwości i pozwala wrócić do uprawianych wcześniej sportów. Wybór protezy jest każdorazowo dopasowany do potrzeb pacjenta, a to pozwala sprostać jego indywidualnym wymaganiom.