Prawidłowy rozwój stóp dziecka wpływa na kształtowanie się odpowiedniej postawy ciała oraz pozwala ograniczyć występowanie wad kręgosłupa. Z tego względu przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnego obuwia, warto mieć na uwadze fakt, iż w dużej mierze jest ono odpowiedzialne za formowanie się kończyn dolnych. Wśród rozmaitych produktów dostępnych na rynku, szczególnie zalecane przez rehabilitantów oraz fizjoterapeutów są buty profilaktyczne, zapobiegające powstawaniu wad oraz buty ortopedyczne, których zadaniem jest leczenie już istniejących nieprawidłowości.

Dlaczego warto zdecydować się na buty profilaktyczne?

Zadaniem butów profilaktycznych, zwanych również zdrowotnymi, jest wsparcie prawidłowego rozwoju stóp oraz całych kończyn dolnych, a w konsekwencji zapobieganie powstawaniu rozmaitych wad rozwojowych. Obuwie tego rodzaju stabilizuje i utrwala prawidłowe ustawienie stopy względem osi goleniowej. Z tego względu jest zalecane przede wszystkim dzieciom i to już od najmłodszych lat.

Charakterystyczną cechą butów profilaktycznych jest wzmocniony obcas, zapobiegający koślawieniu pięty oraz szeroki czubek, gwarantujący swobodne poruszanie palcami. Obuwie profilaktyczne wytwarzane jest częściowo ręcznie, a po trosze w procesie mechanicznym, dlatego umożliwia dopasowanie wkładki do indywidualnych potrzeb użytkownika. Jednak w przeciwieństwie do obuwia ortopedycznego, produkty tego rodzaju nie są wykonywane na zamówienie, gdyż ich celem nie jest korekcja wad już istniejących, a jedynie zapobieganie ich powstawaniu.

W jakim przypadku konieczne będą buty ortopedyczne?

Obuwie ortopedyczne wykorzystywane jest do korygowania nabytych bądź wrodzonych wad stóp lub całych kończyn dolnych (np. koślawość kolan, płaskostopie). Buty ortopedyczne są wyprofilowane specjalnie na potrzeby danego schorzenia czy nieprawidłowości, dlatego ułatwiają poruszanie się, stabilizują naturalną i zdrową postawę ciała oraz zapewniają wygodne podparcie dla stóp, dopasowując się do ich kształtu.

Należy przy tym podkreślić, iż jako produkt wspierający proces leczenia, buty tego typu przepisywane są wyłącznie przez lekarza ortopedę. Buty ortopedyczne wykonywane są na zamówienie, gdyż dostosowywane są do konkretnej wady i kształtu stopy. Zakupu zgodnego z zaleceniem można dokonać w miejscu takim, jak sklep medyczny bądź sklep z obuwiem ortopedycznym. W żadnym wypadku nie powinny być one użytkowane przez dzieci zdrowe, gdyż może to doprowadzić do powstawania wad postawy i schorzeń kończyn dolnych.

Dostępne na rynku obuwie dziecięce jest bardzo często nieodpowiednie dla rozwijających się stóp, ponieważ powoduje powstawanie lub pogłębianie się już istniejących wad. W celu zapewnienia dzieciom prawidłowego rozwoju od najmłodszych lat warto zaopatrzyć je w specjalistyczne buty profilaktyczne, które będą skutecznie zapobiegać powstawaniu wszelkich nieprawidłowości, bądź buty ortopedyczne, w sposób znaczący redukujące istniejące schorzenia.