Amputacja jest radykalną operacją, która polega na usunięciu kończyny. Z pewnością dla wielu osób utrata nogi, przynajmniej na początku oznacza koniec normalnego funkcjonowania, brak samodzielności i depresję. Jednak niektórzy pomimo niepełnosprawności zakładają rodziny, rozwijają się zawodowo, spełniają swoje marzenia i wyczynowo uprawiają różne sporty.

Amputacje kończyn – przyczyny

Amputacje kończyn dolnych wykonywane są zazwyczaj w stanie najwyższej konieczności oraz w sytuacji, gdy życie pacjenta jest zagrożone. Amputacje kończyn przeprowadzane są po ciężkich wypadkach oraz przy nowotworach, zakażeniach i odmrożeniach. Usunięcie nogi może okazać się konieczne również w przypadku zaburzenia krążenia, np. na skutek powikłanej cukrzycy czy rozległej miażdżycy.

Czy po amputacji można uprawiać sport?

Jeśli przyczyną amputacji nie była zaawansowana choroba ogólna, po zabiegu można z powodzeniem uprawiać sport. Oczywiście każdą aktywność należy skonsultować z lekarzem i fizjoterapeutą.

Bezpośrednio po zabiegu konieczna będzie rehabilitacja. Częstotliwość i rodzaj wykonywanych ćwiczeń będzie zależny od stanu zdrowia pacjenta oraz szybkości gojenia się rany pooperacyjnej. W tym przypadku warto pamiętać, że kikut jest wrażliwy na przeciążenia, dlatego konieczne będzie dostosowanie rodzaju aktywności do poziomu jego zahartowania.

Zwykle po roku regularnej rehabilitacji osoba niepełnosprawna może uprawiać każdy rodzaj sportu: fitness, taniec, bieganie, pływanie, narciarstwo, kolarstwo, piłkę nożną, a także uczęszczać na siłownię czy uprawiać wspinaczkę wysokogórską. Przy umiarkowanej aktywności fizycznej zwykła proteza nogi prawdopodobnie będzie wystarczająca. Natomiast w przypadku osób wyczynowo uprawiających sport być może lepiej sprawdzi się specjalna proteza sportowa.

Protezy sportowe

Powrót do normalnej aktywności po amputacji kończyn dolnych jest możliwy pod warunkiem, że proteza nogi zostanie odpowiednio dobrana do potrzeb pacjenta.

Konstrukcja klasycznych protez nie jest przystosowana do dużych obciążeń, więc uprawianie sportu przy użyciu tego rodzaju konstrukcji może być trudne. Dla bardzo aktywnych osób polecane są protezy sportowe, które zapewniają wysoką stabilność, wytrzymałość oraz dynamiczność. Poszczególne elementy protez sportowych wykonane są bowiem ze stopów metali lekkich i włókna węglowego, dzięki czemu są lekkie, wygodne i wytrzymałe. Na rynku dostępne są różne modele protez sportowych, które można dopasować do rodzaju i intensywności danej aktywności.

Wydarzenia sportowe dla niepełnosprawnych

Osoby po amputacji mogą trenować nawet tak intensywnie, by z powodzeniem uczestniczyć w rozmaitych wydarzenia sportowych. W tym przypadku bardzo popularne są masowe biegi, bardzo często organizowane w celu zebrania funduszy na pomoc osobom niepełnosprawnym. Nie można zapomnieć również o międzynarodowych wydarzeniach dedykowanych osobom niepełnosprawnym, takich jak Igrzyska Paraolimpijskie czy mistrzostwa świata w Amp Futbolu (piłka nożna dla osób po amputacji nóg).

Amputacje kończyn dolnych nie są równoznaczne z całkowitym ograniczeniem aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie – wiele niepełnosprawnych osób regularnie i wyczynowo uprawia sport. W każdym przypadku bezwzględnie konieczna jest jednak konsultacja z lekarzem, fizjoterapeutą albo rehabilitantem i dobór odpowiedniej protezy.