Sprzęt do rehabilitacji jest niezbędny nie tylko osobom stale lub czasowo niepełnosprawnym, chorym po poważnych urazach oraz drobnych zabiegach, ale także seniorom do codziennego funkcjonowania. W zależności od rodzaju schorzenia, typu specjalistycznego wyposażenia, czasu i intensywności jego eksploatacji, a także sytuacji finansowej, możemy zdecydować się na zakup nowego bądź używanego sprzętu. W niektórych przypadkach sprawdzi się również wypożyczenie sprzętu na określony czas.

W jakiej sytuacji najlepiej na własność zakupić sprzęt rehabilitacyjny?

Chociaż przedsiębiorstwa, takie jak wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych czy wypożyczalnia wózków inwalidzkich zwykle oferują bardzo szeroki asortyment, w niektórych przypadkach niezbędny będzie zakup takiego sprzętu. Wiele schorzeń wymaga bowiem specjalistycznego sprzętu, ściśle dopasowanego do potrzeb pacjenta. Specjalne gorsety rehabilitacyjne czy wkładki ortopedyczne spełnią swoją funkcję tylko wtedy, gdy będą właściwie dostosowane do rodzaju prowadzonej terapii czy indywidualnych preferencji chorego. Pomimo szerokiej oferty, jaką posiada każda wypożyczalnia wózków inwalidzkich, w przypadku bardziej skomplikowanych modeli na przykład dla dzieci, również konieczny może być zakup nowego produktu. Ponadto nie powinno się wypożyczać rzeczy o charakterze osobistym, takich jak krzesło toaletowe czy materac przeciwodleżynowy. Inną kwestią jest natomiast planowany czas użytkowania sprzętu – im jest on dłuższy, tym mniej opłacalne staje się korzystanie z wypożyczalni. Budżetową alternatywą jest w tym przypadku zakup używanego wyposażenia. Warto jednak pamiętać, że sprzęt tego rodzaju zazwyczaj nie jest już objęty gwarancją ani darmowymi przeglądami technicznymi.

Kiedy wypożyczenie sprzętu do rehabilitacji jest korzystnym rozwiązaniem?

W przypadku osób, które są tymczasowo niepełnosprawne, przeszły poważną operację lub po prostu czasami nie czują się w pełni sprawne, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług takich firm, jak wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych czy wypożyczalnia wózków inwalidzkich. Jeżeli chory będzie krótkotrwale korzystał z tego typu urządzeń, koszt kaucji i miesięcznych opłat za wypożyczenie, będzie znacznie niższy niż zakup nowego produktu. Dodatkowo wynajem sprzętu do rehabilitacji jest dobrą okazją do przetestowania konkretnego modelu wózka inwalidzkiego czy łózka ortopedycznego, przed ich ewentualnym zakupem.

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, łóżek rehabilitacyjnych czy wózków inwalidzkich jest najlepszą alternatywą dla osób w bardzo trudnej sytuacji materialnej, które muszą bezzwłocznie wyposażyć się w rozmaite sprzęty umożliwiające codzienne funkcjonowanie i skuteczną terapię. Jeżeli czas trwania rehabilitacji nie jest zbyt długi, a schorzenie nie wymaga specjalistycznego dostosowania sprzętu do indywidualnych potrzeb chorego, zapewne warto skorzystać z oferty wynajmu, zamiast jednorazowo wydawać duże kwoty na drogi, profesjonalny sprzęt.