Opieka nad osobą niepełnosprawną ruchowo zazwyczaj spada na barki członków rodziny oraz pielęgniarek i specjalnych asystentów. Spotykane na każdym kroku bariery architektoniczne oraz specyficzne potrzeby pacjenta, wymagają skorzystania z odpowiedniego, profesjonalnego sprzętu, który ułatwia opiekę, umożliwia rehabilitację i zapewnia choremu częściową samodzielność.

Sprzęt niezbędny dla osoby niepełnosprawnej

Jeżeli sprawujemy pieczę nad osobą niepełnosprawną, niezbędne będą wszelkie wyspecjalizowane urządzenia rehabilitacyjne, które pozwolą stopniowo zwiększać sprawność podopiecznego oraz znacząco ułatwią wykonywanie podstawowych, codziennych czynności. W tym przypadku istotne korzyści przyniesie zwłaszcza sprzęt do rehabilitacji domowej. W tej kategorii najpopularniejsze są urządzenia do ćwiczeń rąk i nóg, czyli tzw. rotory oraz piłeczki umożliwiające samodzielny trening. Wspomniane akcesoria są niewielkie, a więc łatwe do przechowywania. Ich systematyczne użytkowanie wpływa na zwiększenie koordynacji oraz siły kończyn.

Jeżeli chory wykazuje problemy z poruszaniem się, warto wybrać dla niego odpowiedni chodzik lub podpórkę, które zwiększają ogólną mobilność oraz podnoszą siłę i sprawność kończyn. Jeśli natomiast opiekujemy się osobą unieruchomioną, która zdecydowaną większość czasu spędza leżąc w łóżku, wskazane będzie nabycie materaca przeciwodleżynowego. Znacząco podniesie on komfort wypoczynku i ogólny stan chorego. Materac przeciwodleżynowy jest szczególnie przydatny w momencie, gdy sami nie jesteśmy w stanie regularnie zmieniać pozycji, w jakiej znajduje się nasz podopieczny. Eliminuje to ryzyko powstawania bolesnych i niebezpiecznych odleżyn. Jeżeli osoba niepełnosprawna ma duże problemy z chodzeniem lub nie może poruszać się o własnych siłach, niezbędny może okazać się wózek inwalidzki. Ze względu na jego wysoką cenę, w niektórych przypadkach warto skorzystać z oferty wypożyczalni wózków inwalidzkich. Wypożyczalnia wózków inwalidzkich może okazać się dobrym rozwiązaniem również, gdy sprzęt będzie użytkowany sporadycznie lub przez krótki okres.

Opieka nad osobą niepełnosprawną wiąże się z licznymi wyrzeczeniami, szeregiem obowiązków, a czasami również z nadmiernym obciążeniem psychicznym. Wykorzystanie profesjonalnego sprzętu do rehabilitacji domowej oraz urządzeń ułatwiających codzienne funkcjonowanie chorego, zapewne przyspieszy jego powrót do zdrowia lub pozwoli na odzyskanie częściowej sprawności, przy znacznie mniejszym nakładzie czasu i pracy.