Kończyna górna FAQ
1) Jakie są różnice między protezą kosmetyczną a roboczą?
Zadaniem protezy kosmetycznej jest imitacja kończyny górnej, jej wytrzymałość i waga jest mała, a sama proteza nie nadaje się do wykonywania różnych prac.
Proteza robocza poprzez dużo wytrzymalsze komponenty jest cięższa, ale posiada szereg rozwiązań ułatwiających codzienne funkcjonowanie w pracy, w domu, na zakupach itp.
2) Czy istnieją protezy do sportu?
Tak, jest to rodzaj protez roboczych o specjalnym przeznaczeniu. W naszej ofercie jest cały szereg końcówek i chwytaków np. na rower, na siłownię, do pływania czy wiosłowania itd.
3) Czy mogę moczyć protezę kosmetyczną?
Przy odpowiednim wykonaniu i uszczelnieniu tak.
4) Jak działa proteza mechaniczna?
Proteza mechaniczna wyposażona jest w specjalną uprząż barkową, która za pomocą linek łączy się z poszczególnymi komponentami protezy. Sterowanie protezą odbywa się za pomocą ruchu barków.
5) Jak działa proteza mioelektryczna?
Proteza mioelektryczna wyposażona jest w elektrody, które przekazują impuls mięśniowy do poszczególnych komponentów co wprawia je w ruch.
6) Wyłamał mi się palec w protezie, czy jest możliwość jego zamocowania?
W większości przypadków należy wymienić całą dłoń protezową.
7) Czy mogę spać w protezie?
Protezę na noc powinno się zdjąć aby umożliwić kikutowi odpoczynek i regenerację.
8) Jak mogę dbać o kikut?
Po zdjęciu protezy kikut przede wszystkim należy dokładnie umyć. Do pielęgnacji skóry kikuta dedykowane są specjalne kremy i maści, które można kupić za pośrednictwem naszej protezowni.
9) Jak dbać o protezę?
Codziennie przed rozpoczęciem lub po zakończeniu użytkowania protezy należy dokładnie umyć lej protezowy zewnętrzny jak i wewnętrzny jeżeli takowy został zastosowany w protezie (starając się nie moczyć metalowych elementów protezy). Sprawdzić czy nie pojawiły się jakieś pęknięcia na powierzchni leja i czy jakiś element protezy nie ma wyczuwalnych luzów lub nie wydaje jakiś odgłosów. Jeżeli występują skontaktować się z protezownią.
10) Od jakiego wieku możliwe jest protezowanie?
Zależy to od konkretnego przypadku ale możliwe jest protezowanie nawet około pierwszego roku życia.
11) Jaki jest koszt protezy?
Szczegółowy koszt protezy jesteśmy w stanie określić po konsultacji z technikiem ortopedą. Na cenę wpływ mają w głównej mierze elementy wykorzystywane do produkcji protezy, które są dopasowywane do indywidualnych potrzeb Pacjenta.
12) Jak wygląda kwestia dofinansowania na protezę?
W Polsce mamy dwa główne źródła dofinansowania na zaopatrzenie ortopedyczne. Każdemu pacjentowi, który posiada ubezpieczenie zdrowotne przysługuje dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Podstawą uzyskania dofinansowania z NFZ-u jest zlecenie na konkretny wyrób medyczny od lekarza specjalisty (np. ortopedy, chirurga, lekarza rehabilitacji). Kwoty dofinansowania z NFZ są stałe, w zależności od poziomu amputacji oraz rodzaju protezy (tymczasowa czy ostateczna) i są to określone wysokości dofinansowania.
Drugim źródłem dofinansowania są środki z np. Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR). W tym wypadku należy spełnić kryterium dochodowe oraz posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Kwota dofinansowania może różnić się w zależności od miasta czy powiatu, z którego pochodzi Pacjent, natomiast wysokość nie może przekroczyć 150% kwoty dofinansowania z NFZ. W WZSO S.A. pomagamy we wszystkich formalnościach związanych z dofinansowaniem oraz służymy również pomocą w pozyskaniu dofinansowań z różnych Fundacji.
13) Czy są jakieś dodatkowe źródła, z których można pozyskać środki na protezę?
Tak, jak najbardziej. Oprócz dofinansowania z NFZ oraz z PCPR, dofinansowanie na protezę można uzyskać także ze specjalnych Programów PFRON jak i przy pomocy wsparcia np. różnych Fundacji, zbiórek.