Kończyna dolna FAQ
1) Jaki czas po amputacji mogę się zaprotezować?
Kwestia protezowania jest bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników. Proces protezowania może być rozpoczęty dopiero po pełnym zagojeniu kikuta oraz po prawidłowym jego przygotowaniu. Bardzo istotne dla efektu protezowania jest by odpowiednio przygotować kikut przed pobraniem miary na lej protezowy. Instruktaż bandażowania formującego oraz prawidłowego hartowania przeprowadzają nasi konsultanci medyczni, fizjoterapeuci oraz technicy.
2) Ile czasu zajmuje wykonanie protezy?
Czas wykonania protezy zależy od jej zaawansowania technologicznego oraz wykorzystywanych półfabrykatów. Wpływ ma również fakt, czy jest to proteza z lejem testowym czy ostatecznym. Czas oczekiwania waha się zazwyczaj od 2 do 4 tygodni. Niekiedy okres realizacji się wydłuża, gdy jest to spowodowane oczekiwaniem na elementy od producenta półfabrykatów.
3) Skąd mam wiedzieć jakie rozwiązanie protetyczne jest dla mnie najlepsze?
Proces dobierania elementów do protezy rozpoczyna się od konsultacji z naszym wyspecjalizowanym pracownikiem (konsultantem medycznym bądź protetykiem). Podczas takiego spotkania nasi specjaliści zbierają wywiad odnośnie oczekiwań Pacjenta, oceniają kikut oraz zdolności motoryczne. Dopiero mając wszystkie informacje możemy zaproponować rozwiązania spełniające oczekiwania Pacjenta, dostosowane do jego możliwości. Na tej podstawie przedstawiamy ofertę zawierającą kilka, najlepiej dobranych opcji zaprotezowania. Dodatkowo, w naszej firmie dajemy Pacjentom bezpłatną możliwość testowania elementów takich jak stopa czy kolano protetyczne, tak by mógł się upewnić, które rozwiązanie jest dla niego najlepsze. Ponieważ zależy nam na satysfakcji Pacjenta, nasz wykwalifikowany zespół zapewni odpowiedzi na każde nurtujące Pacjenta pytanie.
4) Martwię się noszeniem szczelnego ‘gumowego rękawa’ na kikucie. Czy noga się w tym nie poci?
Bardzo istotne jest by wybrany liner był dobrej jakości oraz idealnie dopasowany, na co właśnie nasi specjaliści stawiają dużą uwagę. Początkowo, niezależnie od tworzywa, z którego wykonany jest liner, skóra na kikucie może się pocić, natomiast po pewnym czasie nasza skóra się przyzwyczaja. Oczywiście wpływ na reakcję naszej skóry mają indywidualne właściwości i tendencje każdego człowieka. Najbardziej neutralnym tworzywem do tego typu produktu jest silikon, lecz jest wiele jego rodzajów, które można wybrać tak by był najlepiej dopasowany do Pacjenta.
5) Czy mogę brać prysznic w protezie?
Ogólnie do kąpieli oraz pod prysznic są specjalnie do tego dedykowane protezy. Przyczyna leży w tym, że elementy takie jak stopa, kolano czy nawet łączniki oraz adaptery mogą ulec korozji. Jeśli Pacjentowi zależy na tym, by móc się kąpać w protezie nasi specjaliści zaproponują rozwiązania protetyczne, które to umożliwią. Korzystając z okazji warto nadmienić, że w naszej ofercie mamy protezy, które są odporne nie tylko na wodę słodką, ale również na wodę słoną jak i różne warunki atmosferyczne.
6) Czy droższe protezy są lepsze?
Wraz ze wzrostem ceny wzrasta jakość poszczególnych elementów protez oraz zaawansowanie ich funkcji, co ma bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo Pacjenta. Nasi pracownicy zaproponują odpowiednie dla Ciebie rozwiązania podczas indywidualnych konsultacji.
7) W Internecie są dostępne używane protezy w bardzo atrakcyjnych cenach. Czy mogę używać protezy innej osoby?
Zdecydowanie nie, gdyż protezy kończyn są bardzo indywidualnym zaopatrzeniem ortopedycznym. Lej protetyczny jest wykonywany pod wymiar Pacjenta, tak by był idealnie dopasowany. Nieodpowiednio dobrany lej będzie niósł nie tylko dyskomfort, ale również będzie stanowił niebezpieczeństwo, ponieważ zazwyczaj lej i jego elementy stanowią zawieszenie protezy. Dodatkowo Pacjenci obciążeni chorobami naczyniowymi bądź, tym bardziej, diabetologicznymi, są wtedy narażeni na różnego rodzaju otarcia czy zmiany skórne, które niosą za sobą duże ryzyko dalszych powikłań.
8) Ile czasu trwa użytkowanie protezy tymczasowej?
Pacjent rozpoczynający użytkowanie protezy tymczasowej przechodzi proces wstępnego formowania się kikuta. Na tym etapie kikut zmienia swoje obwody dość szybko (potrafi zmniejszyć swój obwód o parę centymetrów na przestrzeni pierwszych tygodni chodzenia), zaczyna się wstępnie formować i powoli uzyskuje swój ostateczny kształt. Czas, w którym zachodzą te zmiany trwa od 2-3 miesięcy nawet do 1 roku czasu. Uzależnione jest to od sprawności, aktywności pacjenta i czasu użytkowania protezy w ciągu dnia. Po tym czasie dobrze jest zacząć myśleć o protezie ostatecznej.
9) Co to i po co są pończochy kikutowe?
Są to skarpety najczęściej bawełniane albo frotte służące za pierwszą warstwę oddzielającą kikut od bezpośredniego kontaktu z lejem protezowym. Służą też do uzupełniania luźnej przestrzeni w leju protezowym, która powstaje na etapie formowania się kikuta.
10) Czy mogę spać w protezie?
Protezę na noc powinno się zdjąć aby umożliwić kikutowi odpoczynek i regenerację.
11) Jak mogę dbać o kikut?
Po zdjęciu protezy kikut przede wszystkim należy dokładnie umyć. Do pielęgnacji skóry kikuta dedykowane są specjalne kremy i maści, które można kupić za pośrednictwem naszej firmy.
12) Jak dbać o protezę?
Codziennie przed rozpoczęciem lub po zakończeniu użytkowania protezy należy dokładnie umyć lej protezowy zewnętrzny jak i wewnętrzny jeżeli takowy został zastosowany w protezie (starając się nie moczyć metalowych elementów protezy). Należy sprawdzić czy nie pojawiły się jakieś pęknięcia na powierzchni leja i czy jakiś element protezy nie ma wyczuwalnych luzów lub nie wydaje jakiś odgłosów. Jeżeli występują należy skontaktować się z technikiem.
13) Ile waży proteza?
W zależności od zastosowanych komponentów, wagi pacjenta i poziomu amputacji waga protezy może być różna. W przypadku protez podudzia jest to od około 0.8 kg do 2 kg. W przypadku protez uda od około 1,2 kg do 4 kg.
14) Od jakiego wieku możliwe jest protezowanie?
Zależy to od konkretnego przypadku, ale możliwe jest protezowanie nawet około pierwszego roku życia.
15) Jaki jest koszt protezy?
Szczegółowy koszt protezy jesteśmy w stanie określić po konsultacji z technikiem ortopedą. Na cenę wpływ mają w głównej mierze elementy wykorzystywane do produkcji protezy, które są dopasowywane do indywidualnych potrzeb Pacjenta.
16) Jak wygląda kwestia dofinansowania na protezę?
W Polsce mamy dwa główne źródła dofinansowania na zaopatrzenie ortopedyczne. Każdemu pacjentowi, który posiada ubezpieczenie zdrowotne przysługuje dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Podstawą uzyskania dofinansowania z NFZ-u jest zlecenie na konkretny wyrób medyczny od lekarza specjalisty (np. ortopedy, chirurga, lekarza rehabilitacji). Kwoty dofinansowania z NFZ są stałe, w zależności od poziomu amputacji oraz rodzaju protezy (tymczasowa czy ostateczna) i są to określone wysokości dofinansowania. Drugim źródłem dofinansowania są środki z np. Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR). W tym wypadku należy spełnić kryterium dochodowe oraz posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Kwota dofinansowania może różnić się w zależności od miasta czy powiatu, z którego pochodzi Pacjent, natomiast wysokość nie może przekroczyć 150% kwoty dofinansowania z NFZ. W WZSO S.A. pomagamy we wszystkich formalnościach związanych z dofinansowaniem oraz służymy również pomocą w pozyskaniu dofinansowań z różnych Fundacji.
17) Czy są jakieś dodatkowe źródła, z których można pozyskać środki na protezę?
Tak, jak najbardziej. Oprócz dofinansowania z NFZ oraz z PCPR, dofinansowanie na protezę można uzyskać także ze specjalnych Programów PFRON jak i przy pomocy wsparcia np. różnych Fundacji, zbiórek.