Amputacjom kończyn górnych towarzyszą silne emocje – zarówno pacjentowi i rodzinie. Readaptacja do nowych warunków, nauka samodzielności przy wykonywaniu codziennych zadań to żmudny proces. Systematyczna praca i zastosowanie nowoczesnej protezy pozwoli znów cieszyć się pełnią życia. Nowa kończyna to nie tylko przepustka umożliwiająca powrót do dawnej formy, ale i szansa na odbudowę pewności siebie. Odzyskanie sprawności ruchowej to także odpowiedni moment, aby pomyśleć nad powrotem do pracy. Poczucie niezależności i utrzymanie codziennych kontaktów z innymi ludźmi to idealny krok do wyjścia ze swojej strefy komfortu i ochronnej bańki po amputacji.

Jaka proteza ręki sprawdzi się w biurze?

Wywiad z pacjentem to pierwszy etap w drodze do uzyskania protezy. Różnorodność dostępnych systemów pozwala dobrać rozwiązanie szyte na miarę unikalnych potrzeb.

W przypadku osób z amputacją w obrębie przedramienia, których praca opiera się na kontakcie z klientami – idealnym rozwiązaniem będzie lekka proteza kosmetyczna. Wygoda, dyskrecja i niewielka waga zapewni komfort w codziennym użytkowaniu. Ulga na płaszczyźnie psychicznej jest również nie do przecenienia. Zaletą takiej protezy jest niska (w opozycji do pozostałych typów) cena oraz wysoce realistyczny wygląd, może też służyć do podtrzymywania lekkich przedmiotów i pomóc w ograniczeniu bólu fantomowego. Minusem jest jednak ograniczona sprawność poruszania palcami. Jeśli proteza jest wytworzona z użyciem silikonu, może odzwierciedlać takie detale jak pieprzyki, żyły, a nawet tatuaże. Na takiej protezie można nawet malować paznokcie – należy jednak mieć na uwadze, że niewskazane jest używanie zmywaczy z acetonem.

Do codziennego użytku stosuje się protezy funkcjonalne (mechaniczne), które pozwalają odzyskać podstawową funkcję chwytu. Umożliwiają swobodne wykonywanie wielu czynności, takich jak przygotowywanie posiłków, praca w ogrodzie, a nawet majsterkowanie. Końcówka robocza takiej protezy jest poruszana z wykorzystaniem cięgien i dedykowanego systemu zawieszenia.

Dla aktywnych w sporcie profesjonalistów wytwarzane są wysokiej jakości systemy protez sportowych. Bezpieczeństwo i trwałość to atuty tych rozwiązań. Wartością dodaną są też dodatkowe końcówki, które można wymieniać w zależności od wykonywanych zajęć.

Proteza kończyny górnej – jakie zadania musi spełniać?

Zastosowanie systemu protezowego ma przywrócić określone funkcje po amputacji. Cechą wspólną każdej wytwarzanej protezy jest jednak zachowanie symetrii ciała. Rzadko się zdarza, aby takie rozwiązanie ważyło dokładnie tyle, ile zdrowa kończyna. W przeciwnym razie mogłoby dojść do uszkodzeń kręgosłupa. To wyjaśnia stosowanie specjalnych materiałów, które charakteryzują się lekkością – dzięki regularnym ćwiczeniom i zapewnieniu organizmowi odpowiedniej dawki aktywności droga do zachowania zdrowego i prostego kręgosłupa będzie o wiele łatwiejsza.

Protezy ręki kontrolowane za pomocą umysłu 

Naukowcy z University of Michigan pracują nad ultraprecyzyjną protezą ręki1, która kontrolowana umysłem będzie w stanie zapinać guziki koszuli. To z kolei zapowiada przełom w funkcjonowaniu osób bez górnych kończyn. Posługiwanie się rękami w ramach wykonywania codziennych czynności przebiega bezwiednie u ludzi w pełni sprawnych fizycznie – ambicją amerykańskich naukowców jest doprowadzenie do sytuacji, w której osoby wyposażone w protezy mogły również cieszyć się z takiej intuicyjnej sprawności. Kilka przeszczepionych mięśni i zastosowanie algorytmu uczenia się ma umożliwić ten spektakularny przełom.

Warto zaznaczyć, że proteza ułatwia adaptację do nowych warunków, ale za pełen sukces tego przedsięwzięcia odpowiada pacjent. Regularne wykonywanie dedykowanych ćwiczeń i treningów to podstawa powrotu do pracy w biurze. Korzyści wynikające z włączenia się w życie zawodowe są ogromne. Do najistotniejszych zalet należy komfort psychiczny, jaki daje poczucie sprawczości podczas wykonywania zadań i przynależności do zespołu.

 

1 https://dzienniknaukowy.pl/nowe-technologie/ultraprecyzyjna-proteza-reki-kontrolowana-za-pomoca-umyslu