Skręcona kostka, zwichnięty nadgarstek czy ciężkie urazy stawu barkowego i obojczykowego nie kończą się już tylko noszeniem niewygodnego i uciążliwego gipsu. Z pomocą przychodzą nam ortezy – lekkie, nowoczesne, wygodne. W jakich przypadkach powinno się stosować ortezy? Czym tak naprawdę są? O tym w niniejszym artykule.

Czym są ortezy?

Orteza to rodzaj aparatu ortopedycznego, którego nazwa jest skrótem pojęcia „ortopedyczna proteza”. Najważniejszą funkcją ortez jest odpowiednia stabilizacja stawu w celu ochrony przed kolejnymi urazami. Ich stosowanie prowadzi również do zmniejszenia obrzęku. Ortezy odciążają więzadła, stawy i mięśnie. Są lekkie, wygodne i dają swobodę poruszania się. Do produkcji ortez wykorzystuje się z reguły softek, dzianinę, włókno szklane czy włókno węglowe.

W jakich przypadkach medycznych stosuje się ortezy?

Ortezy dzieli się ze względu na miejsce ich przeznaczenia:

Biorąc pod uwagę powyższy podział, można bez problemu określić sytuacje, w których lekarz zaleci stosowanie ortezy. Ortezy kręgosłupa (do których zalicza się ortezy odcinka szyjnego, ortezy odcinka piersiowego i ortezy odcinka lędźwiowo-krzyżowego) stosuje się u osób z zespołem bólowym odcinka lędźwiowego, podczas ostrego przebiegu osteoporozy czy po złamaniu trzonów kręgów. Ortezy kręgosłupa sprawdzą się także u pacjentów po ciężkich uszkodzeniach stawu barkowo-obojczykowego, w leczeniu schorzeń mięśni szyi oraz przy zwyrodnieniach odcinka szyjnego kręgosłupa.

Ortezy kończyn dolnych to przede wszystkim ortezy stawu biodrowego i uda, ortezy stanu kolanowego i podudzia oraz ortezy stawu skokowego i stopy. Tego typu ortezy należy stosować m.in. przy urazach ścięgna Achillesa, jak również w przypadku skręceń i zwichnięć stawu skokowego czy też w procesie leczenia stanów zapalnych i kontuzji stawów kolanowych.

Ortezy kończyn górnych znajdą swoje zastosowanie w procesie rekonwalescencji po urazach stawu barkowego. Są one również często wykorzystywane przy występowaniu takich schorzeń jak łokieć tenisisty i golfisty oraz urazach nadgarstka, takich jak zwichnięcia stawu czy zespół cieśni nadgarstka.

Podsumowując, orteza to skuteczna alternatywa dla gipsu, a jednocześnie odciąża stawy, mięśnie i więzadła, dając niezbędną swobodę poruszania się. Ortezy znajdują zastosowanie zarówno przy urazach i chorobach kończyn górnych, dolnych, barków, kręgosłupa oraz szyi.