Protezy  
kończyn dolnych

Amputacja kończyny dolnej, niezależnie od jej stopnia, jest bardzo trudnym doświadczeniem, które stawia przed daną osobą wiele nowych wyzwań. Głównym problemem jest całkowita lub częściowa utrata samodzielności, spowodowana trudnościami w poruszaniu się. Dużą pomocą w powrocie do funkcjonowania może być proteza nogi. Nowoczesne protezy nóg pozwalają na chodzenie, bieganie, a nawet uprawianie różnych sportów. Dzięki nim utrata kończyny nie jest aż tak dotkliwa.

pexels-anna-shvets-5068913

Dlaczego warto zdecydować się na protezy nogi?

Utrata kończyny znacznie ogranicza codzienne funkcjonowanie. Protezy nóg są kluczem do powrotu do aktywności i niezależności. Dzięki nim osoby po amputacjach wracają do prowadzenia normalnego życia zawodowego czy realizowania swoich pasji. Niebagatelne znaczenie ma również wartość psychologiczna protez, które pomagają osobom po utracie kończyny odzyskać pewność siebie i zaakceptować nową rzeczywistość.

Proteza na nogę to nieocenione wsparcie w niezwykle trudnej sytuacji. Nauka korzystania z niej jest niełatwym i czasochłonnym procesem, jednak daje szansę na poprawę codziennego komfortu i podejmowanie wielu aktywności.

Rodzaje protez kończyn dolnych

Obecnie na rynku są dostępne różne modele protez – od tych najprostszych mechanicznych po wysoce zaawansowane technologicznie elektroniczne. Choć zapewniają podobne wsparcie, pracują w odmienny sposób i oferują różny zakres możliwości. Najbardziej innowacyjne protezy kończyny dolnej umożliwiają nawet podejmowanie sportów wysiłkowych i wodnych. Dzięki wodoodpornym konstrukcjom pozwalają niemal bez ograniczeń korzystać z rozmaitych aktywności fizycznych.
Jeżeli chodzi o protezy kończyn dolnych, rodzaje są wyszczególnione również ze względu na stopień amputacji. Niezależnie od tego, czy pacjent miał odjętą stopę, podudzie czy wyłuszczony staw biodrowy, ma możliwość zakupienia odpowiedniej dla siebie protezy.

Nowoczesna proteza nogi: jak dobrać odpowiedni model?

Dobór odpowiedniej protezy kończyn dolnych jest kluczowy dla uzyskania maksymalnej funkcjonalności i komfortu. Współczesne modele charakteryzują się wysokim stopniem zaawansowania technologicznego, a ich konstrukcja jest dokładnie dopasowywana do potrzeb anatomicznych danego pacjenta. To, jaka proteza kończyny dolnej będzie najlepsza w danym przypadku, zależy od szeregu czynników – od stopnia amputacji, indywidualnych potrzeb klienta, rodzaju i intensywności planowanej aktywności fizycznej, a także możliwości finansowych. Współczesne protezy są dostosowywane również do stylu życia konkretnej osoby.
Proteza jest dobierana i tworzona po konsultacji z lekarzem, podczas której przeprowadzany jest dokładny wywiad oraz stosowne badania. Wszystko to ma na celu możliwie najdokładniejsze dopasowanie jej do indywidualnej sytuacji osoby po odjęciu kończyny.

Ile kosztuje proteza nogi?

Z uwagi na zróżnicowanie protez, a także poziomów ich zaawansowania technologicznego, ceny poszczególnych modeli mogą znacząco się od siebie różnić. To produkt zaawansowany technologicznie, wysokiej jakości i wykonany z dbałością o szczegóły. Warto traktować go, jako inwestycję w odzyskanie sprawności.

Na pytanie, ile kosztuje proteza nogi, trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ jest to zależne od wielu czynników. Osoby potrzebujące protezy nogi mogą skorzystać z pomocy wykwalifikowanych doradców WZSO, którzy bez problemu wyjaśnią, czym charakteryzują się poszczególne modele, jak kształtują się ceny oraz jak otrzymać refundację od NFZ.

Czy protezy nóg są refundowane przez NFZ?

W przypadku wielu pacjentów, którym potrzebna jest proteza nogi, NFZ umożliwia dofinansowanie. Dzięki niemu można zrefundować koszty związane z zakupem protezy i niezbędnych akcesoriów. Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia refundację protezy kończyny dolnej co 3 lata lub częściej, w zależności od stopnia niepełnosprawności. To opcja dla tych osób po amputacjach, które chcą skorzystać z protezy i poprawić swoją jakość życia.

Jeżeli więc pacjent zastanawia się, czy protezy nóg są refundowane – odpowiedź brzmi: tak. Warto jednak pamiętać, żeby uzyskać dofinansowanie, należy mieć zlecenie na wyroby medyczne od odpowiedniego specjalisty, do którego można udać się, mając skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

Rozwiązania w WZSO

W Warszawskich Zakładach Sprzętu Ortopedycznego dbamy o swoich pacjentów i ich potrzeby. Przekonujemy osoby po amputacji, że ich sytuacja to nie wyrok i staramy się pokazać drogę do akceptacji siebie. Oferujemy każdy rodzaj protez – zarówno te najprostsze, a zarazem najtańsze, modele, jak i te innowacyjne, wyposażone w zaawansowane rozwiązania technologiczne. Zapewniamy kompleksową opiekę nad pacjentem, od momentu pierwszej konsultacji z protetykiem, po naukę korzystania z nowej protezy nogi. Wspieramy osoby po amputacjach na każdym kroku podczas całego procesu.
Protezy nóg są nieocenionym wsparciem dla osób, które z różnych powodów utraciły kończyny dolne. Dzięki różnorodności dostępnych rozwiązań niemal każdy może otrzymać narzędzie odpowiadające jego indywidualnym potrzebom.

Utrata kończyny dolnej wcale nie musi oznaczać życia pełnego ograniczeń i zamknięcia w czterech ścianach.
Prawidłowo dobrana proteza nie tylko umożliwia poruszanie się bez kul, ale także realizowanie swoich pasji, pracę zawodową i uprawianie sportu. Zapraszamy na bezpłatną konsultację z naszymi specjalistami. Dowiedz się, jaka proteza będzie dla Ciebie najlepsza!

Wygląd i jakość protezy ręki zależą od oczekiwań i możliwości finansowych

Dla nikogo nie powinno być tajemnicą, że w protetyce obowiązuje bardzo szeroki przekrój cen. Najtańsze rozwiązania wybierają osoby wspierające się przede wszystkim dofinansowaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia, które i tak nie zawsze jest wystarczające.

Zasada jest prosta: im droższa proteza, tym lepsza. Produkty z wysokiej półki są znakomicie wykonane, do złudzenia przypominają prawdziwą kończynę, są bardzo funkcjonalne i umożliwiają powrót do normalnej aktywności, włącznie z uprawianiem sportu.

Dlatego wielu naszych pacjentów bierze na siebie duży wysiłek finansowy w imię wygody i po prostu lepszego życia. WZSO oferuje także możliwość zakupu protezy ręki na raty, dzięki czemu spory wydatek nie jest aż tak odczuwalny.

Różne rodzaje protez kończyn górnych – protezy rąk bioniczne

Pacjent po ujęciu kończyny górnej ma do wyboru kilka rodzajów protez. Oczywiście ostateczna decyzja jest uzależniona od wysokości budżetu, ale nie tylko. W grę wchodzą również czynniki czysto medyczne, ponieważ nie zawsze konkretna proteza będzie pasować do każdego kikuta. Ważne jest również to, jakie oczekiwania względem protezy ma pacjent – chodzi tutaj zarówno o jej funkcjonalność, jak i wygląd.

Spotkanie z lekarzem

Pierwszym krokiem do uzyskania protezy kończyny dolnej jest oczywiście wizyta w placówce specjalizującej się w protetyce. W Warszawskich Zakładach Sprzętu Ortopedycznego pacjenci mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji. Lekarz wstępnie ocenia stan kikuta i przedstawia dostępne rozwiązania, dopasowane do możliwości fizycznych i finansowych pacjenta.

Bardzo ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem. Lekarz zadaje pytania, które pozwalają zakwalifikować osobę po amputacji kończyny do jednej z czterech grup aktywności:

Aktywność niska – są to osoby rzadko wychodzące z domu, ewentualnie korzystające z krótkich spacerów,
Aktywność średnia – pacjenci poruszający się na otwartym terenie, dobrze radzący sobie z typowymi przeszkodami, jak krawężniki czy schody,
Aktywność wysoka – osoby niemające żadnych problemów z poruszaniem się na zewnątrz i pokonywaniem różnych przeszkód, w tym stromych wzniesień. Zwykle mówimy tutaj o pacjentach aktywnych zawodowo,
Aktywność bardzo wysoka – są to pacjenci uprawiający sport częściej niż trzy razy w tygodniu, jeżdżący na nartach, uprawiający skoki spadochronowe, dźwigający ciężary, mający wymagającą pracę.
Po zakwalifikowaniu pacjenta do konkretnej grupy aktywności lekarz może wybrać metodę produkcji odpowiedniej protezy, która będzie spełniać oczekiwania jej przyszłego właściciela.

Finansowanie

Gros pacjentów niestety nie dysponuje funduszami pozwalającymi na zakup najlepszej dostępnej protezy. Refundacja Narodowego Funduszu Zdrowia jest bardzo ograniczona i w większości przypadków okazuje się niewystarczająca.

W takiej sytuacji pacjenci mają do wyboru kilka rozwiązań:

Mogą skorzystać z oferowanej przez Warszawskie Zakłady Sprzętu Ortopedycznego płatności ratalnej,
Mogą poszukać pomocy w różnych fundacjach,
Mogą ubiegać się o dofinansowanie z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Pracownicy WZSO oczywiście służą doradztwem i pomocą w zakresie przygotowania wniosku o dofinansowanie. Zapraszamy do kontaktu.

Bardzo ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem. Lekarz zadaje pytania, które pozwalają zakwalifikować osobę po amputacji kończyny do jednej z czterech grup aktywności:

Aktywność niska – są to osoby rzadko wychodzące z domu, ewentualnie korzystające z krótkich spacerów,
Aktywność średnia – pacjenci poruszający się na otwartym terenie, dobrze radzący sobie z typowymi przeszkodami, jak krawężniki czy schody,
Aktywność wysoka – osoby niemające żadnych problemów z poruszaniem się na zewnątrz i pokonywaniem różnych przeszkód, w tym stromych wzniesień. Zwykle mówimy tutaj o pacjentach aktywnych zawodowo,
Aktywność bardzo wysoka – są to pacjenci uprawiający sport częściej niż trzy razy w tygodniu, jeżdżący na nartach, uprawiający skoki spadochronowe, dźwigający ciężary, mający wymagającą pracę.
Po zakwalifikowaniu pacjenta do konkretnej grupy aktywności lekarz może wybrać metodę produkcji odpowiedniej protezy, która będzie spełniać oczekiwania jej przyszłego właściciela.

Czym są protezy podudzia?

Proteza podudzia wykonywana jest dla pacjentów po amputacji kończyny poniżej stawu kolanowego. Składa się z zewnętrznego laminowanego leja, miękkiego wkładu wewnętrznego lub leja silikonowego, a także z części łączących i stopy protezowej.

Ten ostatni element wykonuje się głównie z włókien węglowych zapewniających doskonałą dynamikę i sprawiających, że ruch jest bardzo zbliżony do naturalnego chodu. Stopy są lekkie, wytrzymałe i pozwalają na uprawianie różnych sportów, w tym biegania, jazdy na rowerze i jazdy na nartach.

Proteza uda

Ten rodzaj protezy jest przeznaczony dla pacjentów po amputacji powyżej stawu kolanowego. Składa się z zewnętrznego laminowanego leja, miękkiego wkładu wewnętrznego lub leja silikonowego, stopy oraz ze stawu kolanowego i elementów łączących.

Nowoczesne, zaawansowane protezy uda są drogie, ale umożliwiają m. in. chodzenie po schodach czy nierównościach terenu w podobny sposób, jak robią to ludzie zdrowi. Takie protezy są programowane elektronicznie, by w największym stopniu wspierać pacjenta i uniemożliwiać np. samoistne zginanie stawu, a co za tym idzie – upadek.

Nauka chodzenia w protezie udowej nie należy do łatwych i wymaga od pacjenta determinacji oraz wielu tygodni pracy, ale po pokonaniu trudności zyskuje on idealne wsparcie w codziennych czynnościach. Warszawskie Zakłady Sprzętu Ortopedycznego oferują swoim pacjentom bezpłatną naukę chodzenia.

Proteza stopy z włókien węglowych

To zdecydowanie najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne rozwiązanie w kategorii stóp protezowych. Jego atutem jest zapewnienie pacjentowi odpowiedniej dynamiki i swobody poruszania się. Włókna węglowe pozwalają dobrać protezę do indywidualnych oczekiwań pacjenta, zwiększając jego mobilność i umożliwiając mu pokonywanie dłuższych dystansów.

Stopa z włókien węglowych idealnie symuluje pracę „normalnych” stawów, zwiększając tym samym stabilność i ułatwiając utrzymanie równowagi. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i trwałe.

Protezy po wyłuszczeniu stawu biodrowego

Jest to zaawansowany rodzaj protezy, który umożliwia względnie normalne funkcjonowanie pacjentowi po zaawansowanym ujęciu kończyny dolnej. Taka proteza składa się z kosza, stawu biodrowego, stawu kolanowego, elementów konstrukcyjnych i stopy protezowej.

Szczególnie ważne jest prawidłowe wykonanie kosza biodrowego. To warunek komfortu pacjenta i umożliwienia mu stabilnego chodzenia bez korzystania z kul. Kosz to element konstrukcyjny, który łączy ciało pacjenta z protezą kończyny dolnej.

Kolejnym kluczowym elementem tego typu protezy jest staw biodrowy. Dobór odpowiedniej konstrukcji zależy od oczekiwań pacjenta oraz jego aktywności i ogólnej sprawności. Najprostsze rozwiązania są przeznaczone dla osób, którym zależy przede wszystkim na bezpiecznym poruszaniu się. Z kolei stawy wieloosiowe symulują pracę „normalnego” stawu biodrowego i znakomicie odpowiadają na potrzeby pacjentów chcących uprawiać sport.

Warszawskie Zakłady Sprzętu Ortopedycznego specjalizują się w tworzeniu protez po wyłuszczeniu stawu biodrowego. Wymaga to ogromnej precyzji i doświadczenia. Nasi technicy posiadają stosowne certyfikaty potwierdzające ich wysokie umiejętności w tym zakresie.

Protezy po wyłuszczeniu stawu kolanowego

Staw kolanowy ma ogromny wpływ na komfort poruszania się, szczególnie dla osób aktywnych, chcących uprawiać sport nawet po protezowaniu. Dlatego bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego kształtu leja i modelu stawu kolanowego.

Taka proteza składa się z zewnętrznego termicznie utwardzonego leja, miękkiego wkładu wewnętrznego np. leja silikonowego, stawu kolanowego, elementów konstrukcyjnych i stopy protezowej. Konstrukcja jest więc identyczna jak w przypadku protezy podudzia.

Protezy stopy

W przypadku utraty samej stopy lub jej części dobiera się protezę w zależności od stopnia amputacji. Klasyfikacja przedstawia się następująco:

Protezy palców,
Protezy śródstopia,
Protezy tyłostopia,
Protezy całej stopy.


Jeśli doszło do amputacji w obrębie stopy, wówczas najczęściej wystarczające jest zastosowanie odpowiednie obuwia ortopedycznego.

Amputacja całej stopy wiąże się już z koniecznością zastosowania protezy, która składa się z zewnętrznego termicznie utwardzonego leja, miękkiego wkładu wewnętrznego np. leja silikonowego, adapterów i stopy protezowej.

Protezy specjalnego przeznaczenia

Są pacjenci, którym nie wystarczy sam fakt przywrócenia mobilności. Dla nich jesteśmy w stanie przygotować bardzo zaawansowaną protezę przeznaczoną do uprawiania sportów wysiłkowych, w tym pływania, jazdy na rowerze, wspinaczki czy biegania. Takie protezy są tworzone na specjalne zamówienie i charakteryzują się znakomitą jakością. Przywracają pacjentom pełną sprawność i umożliwiają im np. startowanie w zawodach sportowych czy realizację ambitnych pasji.

Szczególnie ciekawą kategorią są protezy odporne na działanie wody, dzięki którym istnieje możliwość uprawiania np. windsurfingu czy kitesurfingu.

System Harmony

Jest to bardzo zaawansowany system przeznaczony dla protezy podudzia składający się z: pełnokontaktowego leja protezy, jednostki pompującej, uszczelniającej kapy kolanowej i indywidualnego linera poliuretanowego. Jednostka pompująca wytwarza aktywne podciśnienie pomiędzy lejem wewnętrznym a lejem protezy, dzięki czemu lej idealnie przylega do kikuta.

System stosuje się po amputacji uda korzystając z jednostki elektronicznej Harmony e-pulse. Tego zadania mogą się podjąć wyłącznie wysoce wykwalifikowani technicy ortopedii posiadający certyfikat Harmony renomowanej firmy Otto Bock. Oczywiście pracownicy Warszawskich Zakładów Sprzętu Ortopedycznego spełniają ten warunek.

Szczególnie ciekawą kategorią są protezy odporne na działanie wody, dzięki którym istnieje możliwość uprawiania np. windsurfingu czy kitesurfingu.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.