Orteza kończyny dolnej i górnej. Ortezy na indywidualne zamówienie.

Spis treści

REALIZUJEMY WNIOSKI NFZ

Orteza – sposób na komfortowy powrót do zdrowia

Złamanie kończyny czy skręcenie stawu nie jest niczym przyjemnym i w większości przypadków kończy się unieruchomieniem przy pomocy tradycyjnego gipsu. Z punktu widzenia Narodowego Funduszu Zdrowia jest to rozwiązanie najtańsze, stąd też gros pacjentów wizytę w szpitalu kończy z ciężkim i niewygodnym opatrunkiem. Efekt jest zawsze taki sam: trudności z poruszaniem się, uzależnienie od innych i inne codzienne niedogodności. Na szczęście istnieje bardzo dobra alternatywa dla gipsu. Jest nią orteza. W jakich sytuacjach można ją zastosować? Czym jest gorset ortopedyczny? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O ORTEZACH I ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJE!

Czym jest orteza?

Orteza to specjalny aparat ortopedyczny służący do stabilizacji stawu lub odcinka ciała. Głównym zadaniem ortezy jest unieruchomienie stawów kończyn po różnego rodzaju urazach, takich jak złamania i skręcenia kończyn dolnych i górnych. Dzięki ortezie pacjent szybciej wraca do zdrowia, nie odczuwa bólu, ma maksymalną swobodę ruchu. Orteza zazwyczaj zastępuje ciężki i niewygodny gips, chociaż może też być stosowana do korekcji wad postawy

Rodzaje ortez

W Warszawskich Zakładach Sprzętu Ortopedycznego oferujemy ortezy gotowe oraz wykonywane na indywidualne zamówienie. Te pierwsze dostępne są w naszych sklepach i są przeznaczone głównie dla pacjentów po różnego rodzaju urazach – złamaniach, skręceniach, zerwaniu więzadeł itp. Zadaniem takiej ortezy jest stabilizowanie i korygowanie kończyny dolnej lub górnej, a tym samym ułatwienie powrotu do zdrowia i pełnej sprawności fizycznej.

Wykonujemy również aparaty ortopedyczne na indywidualne zamówienie, zarówno dla kończyny dolnej, jak i górnej. W zależności od przeznaczenia ortezy dzielimy je na:

  • Stabilizujące – stosowane np. podczas niedowładów, gdy kończyna ma zaburzoną pracę mięśni,
  • Korygujące – stosowane np. u dzieci ze szpotawością lub koślawością kolan,
  • Odciążające.

Ortezy wykonywane na indywidualne zamówienie różnią się materiałami, z których są zrobione. Mogą one być:

  • Skórzano-metalowe,
  • Z tworzyw termoplastycznych,
  • Z żywicy akrylowej,
  • Z włókien węglowych – te są bardzo lekkie i wytrzymałe.

Warto wiedzieć

Najnowocześniejsze metody pozwalają również uzyskać model ortezy za pomocą skanera 3D, jednak jest to najdroższe rozwiązanie.

Wykonanie ortezy

Ortezy indywidualne wykonuje się na podstawie miary i obrysu na papierze. Można również wykonać gipsowy odlew kończyny. Jest to praktykowane szczególnie przy tworzywach termoplastycznych i włóknach węglowych, wymagających termicznego modelowania.

Rodzaje gorsetów ortopedycznych

Gorsety dzielimy ze względu na funkcje, jakie pełnią:

  • Korygujące – jest to gorset typu Boston, który wykonujemy w oparciu o amerykańskie certyfikaty. Stosowany jest m. in. u dzieci do 16. roku życia, u których stwierdzono skoliozę, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa w odcinkach lędźwiowym, piersiowo – lędźwiowym lub piersiowym. Dzięki gorsetowi wadę postawy udaje się zahamować i skorygować. Ważna jest także równoczesna rehabilitacja młodego pacjenta w celu wzmocnienia pracy mięśni – takie zabiegi oferujemy w Warszawskich Zakładach Sprzętu Ortopedycznego. Gorset wykonywany jest indywidualnie na podstawie zdjęcia RTG. Jest lekki, z zewnątrz wykonany z tworzywa, wewnątrz z miękkiej pianki, tak aby komfort użytkowania był jak najwyższy.
  • Stabilizujące lub unieruchamiające – jest to gorset typu Jevetta używany przy złamaniach kręgosłupa. Jego zadaniem jest stabilizacja i unieruchomienie kręgów. Wykonywany jest na indywidualne zamówienie ze skóry i metalu. Gorset można bez problemu regulować na wysokość i szerokość, a miękka wyściółka ze skóry zabezpiecza przed odparzeniami.
  • Odciążające – najczęściej używane w przypadku skrzywień obejmujących cały kręgosłup, łącznie z górnym odcinkiem piersiowym i szyjnym.

Gorsety

Gorsety ortopedyczne pełnią podobną funkcję jak ortezy, z tą różnicą, że stosuje się je w przypadkach urazów i schorzeń kręgosłupa. Gorsety są zalecane pacjentom cierpiącym m.in. na:

  • Skoliozę, czyli skrzywienie boczne kręgosłupa,
  • Urazy i złamania,
  • Wady postawy.

Gorsety wykonujemy na indywidualne zamówienie. Można również nabyć gotowe tzw. sznurówki stosowane głównie w silnych dolegliwościach bólowych kręgosłupa.

Warto wiedzieć

Należy pamiętać, że sznurówka nie nadaje się dla pacjentów ze świeżymi złamaniami i zwichnięciami kręgów czy bocznym skrzywieniem kręgosłupa.

Sznurówki

Do stabilizacji i odciążania kręgosłupa stosuje się również tzw. sznurówki, które mogą być gotowe lub wykonane na specjalne zamówienie. Sznurówki polecane są głównie w dolegliwościach bólowych wynikających m. in. z lordozy.  Poprzez odpowiednie uciśnięcie powłok brzusznych powodują prostowanie kręgosłupa, a co za tym idzie jego odciążenie. Ból jest mniejszy lub ustępuje całkowicie.

Sznurówki stosowane są m. in. w dyskopatiach i stanach pooperacyjnych, a także zmianach kostnych i mięśniowych u osób starszych albo osłabionych chorobami lub ciążą. Sznurówki mogą być wykonane z gumy, płótna, skóry, metalu czy tworzywa sztucznego. Jak sama nazwa wskazuje mają regulowane zapięcie na sznurowanie, umożliwiające dopasowanie do figury i wagi pacjenta.

Bezpłatne konsultacje

Twój komfort jest najważnieszy.

Zarówno ortezy, jak i gorsety ortopedyczne, są sposobem na to, aby znacznie zwiększyć swój komfort w okresie rekonwalescencji i rehabilitacji, a także radzić sobie z codziennymi czynnościami bez pomocy innych osób. Zapraszamy na bezpłatne konsultacje z lekarzami Warszawskich Zakładów Sprzętu Ortopedycznego.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.