Funkcje ortezy stawu biodrowego

Orteza stawu biodrowego pełni dwie podstawowe funkcje – wspomaga leczenie po urazach oraz przyspiesza rehabilitację pacjenta. Celem ortezy jest ograniczenie możliwości ruchów uszkodzonej części ciała oraz jej unieruchomienie. Zapobiega ona również ponownym urazom stawu biodrowego, zmniejsza obrzęk oraz odciąża mięśnie i więzadła.

Kiedy niezbędna jest orteza?

O tym, czy przy danym urazie niezbędna jest orteza, zawsze decyduje lekarz prowadzący. Jednak warto wiedzieć, że stosowana jest ona głównie przy poważnych urazach oraz przy zmianach zwyrodnieniowych w stopniu zaawansowanym. Orteza może okazać się skuteczna w pionizacji, nauce chodzenia oraz po operacji wszczepienia endoprotezy. Wykorzystywana jest także wśród osób z przykurczami oraz w przypadku wrodzonej dysplazji stawów u noworodków.

Istnieją dwa rodzaje stabilizatora:

Najnowocześniejsze ortezy posiadają również regulację kąta zgięcia oraz odwodzenia.

Jak wybrać najlepszą ortezę?

Ponieważ zadaniem stabilizatora jest odciążanie stawów, mięśni oraz więzadeł, orteza powinna być lekka i zbudowana z oddychających i trwałych materiałów. Również szyny utrzymujące nogę w pożądanej pozycji powinny być bardzo lekkie. Natomiast regulacja kąta zgięcia i odwodzenia musi być intuicyjna i prosta w obsłudze.

Każde uszkodzenie stawu biodrowego, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, wymaga szczegółowej diagnostyki. Jeżeli poza bólem widoczny jest siniak bądź pojawia się krwawienie, wizyta w szpitalu bądź u dobrego specjalisty jest niezbędna. Być może lekarz zaleci w takiej sytuacji ortezę biodra.